Daňové úľavy najväčším investorom už nie sú na očiach verejnosti a firmy za ne nemusia vytvoriť ani nové miesta. Brusel skúma, či sa zákon nemenil aj pre pomoc podniku Duslo Šaľa.
BRATISLAVA. Duslo Šaľa z portfólia českého ministra financií Andreja Babiša má dostať extra daňové prázdniny v hodnote takmer 60 miliónov eur. Toto rozhodnutie nášho ministerstva hospodárstva už niekoľko týždňov skúma Európska komisia.
Europoslanci Richard Sulík (SaS) a Ivan Štefanec (SDKÚ) sa na to, čo zistila, boli pýtať eurokomisára pre hospodársku súťaž Joaquína Almuniu. Brusel si v tejto veci pýta od našich vládnych predstaviteľov dodatočné materiály, vyplynulo z ich rozhovoru.
Očakáva, že ich dostane do konca októbra. Následne by mal o tom, či je takáto štátna pomoc pre Duslo v poriadku, rozhodnúť.
Všeobecne platí, že Komisia takéto dotácie musí posudzovať a na rozhodnutie o nich má dva mesiace. Lehota jej začína plynúť od momentu, kedy dostane všetky potrebné podklady.
Táto lehota však automaticky neplatí, ak má Brusel vážne podozrenia, že je pomoc problematická.
V prípade podpory pre šaliansku chemičku je otáznikov hneď niekoľko.
Veľké výnimky pre veľkých
Dotácia Duslu
Daňové prázdniny, ktoré ministerstvo hospodárstva schválilo pre Duslo Šaľa sú v hodnote 58 mil. eur. Firma si ich má uplatňovať dokopy 10 rokov.
To sú najväčšie daňové prázdniny za posledných 12 rokov.
Duslo tvrdí, že bez pomoci by zrušil výrobu čpavku v Šali a s ňou aj 800 pracovných miest.
Spoločnosť Duslo Šaľa požiadala o pomoc začiatkom mája, iba pár dní po tom, ako začali platiť zmeny v zákone o investičnej pomoci. Tie v značnej miere vyňali spod dohľadu verejnosti podporu pre najväčšie investície.
Odvtedy platí, že firma, ktorá sa chystá preinvestovať viac než 200 miliónov eur, nemusí rozhodovať vláda. Stačí, ak štátnu podporu pre ňu podpíše minister hospodárstva a následne odklepne Brusel.
Práve z materiálov zverejnených na rokovanie vlády sa však obvykle dozvedia o dotačných zámeroch verejnosť a novinári. O pomoci pre Babišovu firmu, ktorá avizovala 300-miliónovú investíciu, sa dozvedeli z iných zdrojov české médiá.
Išlo o ochranu spotrebiteľa
Novinky, ktoré do zákona začali platiť od začiatku mája, presadil cez novelu zákona o ochrane spotrebiteľa poslanec za Smer Maroš Kondrót. Podľa nich pri investíciách nad 200 miliónov eur už nemusí žiadateľ o daňové úľavy výmenou za ne vytvoriť nové miesta.
Túto povinnosť pritom do zákona vláda Roberta Fica dala po kritike stimulov pre ružomberské papierne Milana Fiľa a galantský Samsung, ktoré za ne sľubovali len záchranu miest.
V prípade Dusla sa hovorilo o tom, že ak nezíska stimul, zanikne šalianska výroba čpavku a s ňou aj 800 pracovných miest. V rozhodnutí o daňovej úľave z nášho ministerstva hospodárstva sa nepíše ani o povinnosti tieto stovky pracovných miest zachrániť.