BRATISLAVA. Slovenskú spoločnosť E-Group, patriaca do podnikateľskej skupiny Jozefa Brhela, naďalej láka fínsky trh s energetikou.
Podnik kúpil v Južnom Laponsku ďalší projekt na výstavbu veternej elektrárne. Tá by mala mať výkon 13,2 megawattov. Do výstavby chce slovenský investor preinvestovať zhruba 25 miliónov eur.
Už v máji tohto roka informovala spoločnosť E-Group, že kupuje fínsku spoločnosť Posion Energia Oy. Cieľom transakcie bola výstavba veternej elektrárne, taktiež v Južnom Laponsku v meste Posio, s výkonom desať megawattov. Táto elektráreň si vyžiada investície na úrovni zhruba 15 miliónov eur.
Slováci tak vo Fínsku postavia veterné elektrárne za 40 miliónov eur. Celkový inštalovaný výkon týchto elektrární bude 23,2 megawattov.
"Vynikajúce poveternostné podmienky, vysoký záväzok vlády a adekvátne subvencie robia na prvý pohľad z Fínska krajinu snov na výstavbu veternej elektrárne. Fínsky trh s obnoviteľnými zdrojmi energie je jeden za najkonkurenčnejších v EÚ,“ zdôvodnil expanziu spoločnosti E-Group na severe Európy jej riaditeľ komunikácie Juraj Puchý.
Podľa neho spoločnosť patriaca známemu slovenskému podnikateľovi Jozefovi Brhelovi má vo Fínsku, ale aj na ďalších trhoch dlhodobé rastové ambície. "V súčasnosti už pripravuje nové projekty, ktoré sú v rôznych štádiách rozpracovania,“ konštatoval Puchý.