Kyjev 2. decembra (TASR) - Nedávna výmena vlády na Ukrajine by nemala zásadne ovplyvniť vzájomný obchod so Slovenskom a základné smerovanie krajiny by malo zostať zachované. "Ukrajina je pre nás veľmi významný obchodný a hospodársky partner s veľkým a perspektívnym trhom. Pozitívne možno hodnotiť postupné zlepšovanie miestnych podmienok podnikania a obchodovania," informoval TASR vedúci obchodno-ekonomického oddelenia pri Veľvyslanectve SR na Ukrajine František Farkaš.
Na Ukrajine sa podarilo naštartovať priemyselnú výrobu a rozvíjať podnikateľskú sféru. Výrazný prelom nastal v roku 2000, odkedy HDP krajiny každoročne stúpa napriek spomaleniu tempa rastu v tomto roku. Odráža sa to aj na vzájomnej obchodnej výmene SR a Ukrajiny v posledných troch rokoch. Rozvojom ukrajinskej ekonomiky sa podľa F. Farkaša vytvorili pozitívne podmienky aj pre spoločnú obchodnú a hospodársku spoluprácu oboch štátov. Ekonomický rast u susedov súvisí najmä s výrazným zvýšením priemyselnej výroby, zlepšením legislatívnych a podnikateľských podmienok a nie s vplyvom legalizácie časti tieňovej sféry. Nezanedbateľná je aj činnosť voľných ekonomických zón a teritórií prioritného rozvoja s daňovými zľavami aj pre zahraničných investorov.
Obrat obchodu Slovenska a Ukrajiny dosiahol za desať mesiacov tohto roka hodnotu 12,8 miliardy Sk pri dvojnásobnom medziročnom znížení pasívnej bilancie SR, keď vývoz stúpol o 1,5 % na 5,8 miliardy Sk a dovoz klesol o 14,2 % na 7 miliárd Sk. Značné zníženie dovozu vyvolal hlavne pokles dodávok niektorých vstupných surovín - železnej rudy a uhlia.
Vývoz SR na Ukrajinu je pritom väčší ako do Ruska, viacerých krajín EÚ, OECD, CEFTA a najvyšší do štátov na východ až po Japonsko. Zloženie vývozu na Ukrajinu sa rozšírilo napríklad o vozidlá na údržbu železničných tratí, dohotovené odevné doplnky a časti odevov. Darí sa presadzovať aj vo vývoze potravín s hlavnými komoditami sladom a kávou. V roku 2000 obchod SR a Ukrajiny dosiahol obrat 15,5 miliardy Sk s našim pasívnym saldom 1,9 miliardy Sk a v roku 2001 stúpol na 16,4 miliardy Sk pri zápornej bilancii 2,3 miliardy Sk, raste vývozu o 3,5 % a dovozu o 7,4 %.
Ukrajina zostáva s takmer 45 miliónmi USD tretia podľa množstva slovenských investícií v zahraničí za Českou republikou a Veľkou Britániou. Najväčším slovenským investorom na Ukrajine je Chemosvit Svit v Lucku vo Volynskej oblasti. Záujem o obchodnú a hospodársku spoluprácu s Ukrajinou potvrdzuje aj súčasná jedna z najväčších zahraničných misií slovenských podnikateľov s účasťou takmer 60 zástupcov firiem v Kyjeve a Dnepropetrovsku.
(1 USD = 42,238 SKK)
* spolupracovník TASR Martin Benko pop zll