- záťažové testy prebehli v 130 bankách z 19 krajín
- 25 nimi neprešlo, až 9 ich bolo z Talianska a 3 z Grécka
- vlani im chýbalo 25 miliárd eur, ktoré musia zohnať
- najväčšie slovenské banky hodnotením prešli
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. Až 25 bánk eurozóny neprešlo veľkým testovaním Európskej centrálnej banky (ECB). Previerka ukázala, že na konci minulého roka im chýbali vlastné zdroje v sume 25 miliárd eur.
Ak by prišla v eurozóne ďalšia recesia, mali by vážny problém.
Dvanásť bánk už chýbajúcich pätnásť miliárd našlo. Zostáva trinásť bánk, ktoré majú dva týždne na to, aby ECB ukázali plán, ako chcú zohnať dokopy desať miliárd eur. Na doplnenie zdrojov majú šesť až deväť mesiacov.
Naše banky prešli
Záťažové testy
Ktoré banky musia zvýšiť kapitál?
- grécke Eurobank a National Bank of Greece,
- cyperská Hellenic Bank of Cyprus,
- talianske Monte dei Paschi di Siena, Banca Carige, Banca Popolare di Milano a Banco Popolare di Vicenza,
- rakúska Österreichische Volksbanken,
- írska Permanent TSB,
- portugalská Banco Comercial Portugues,
- belgická Dexia,
- slovinské Nova Ljubljanska Banka a Nova Kreditna Banka Maribor.
ECB postupne v priebehu jedného roka preverila kvalitu bilancií 130 bánk z 19 krajín eurozóny a Litvy.
Pozrela sa aj na dcérske spoločnosti bánk v krajinách, ktoré nie sú v eurozóne.
Medzi problémovými bankami je podľa očakávaní talianska Monte Paschi, ktorá musí teraz nájsť 2,1 miliardy eur, a grécka Eurobank, ktorá potrebuje 1,76 miliardy eur. Viac ako miliardu eur potrebuje aj portugalská Banco Comercial.
Kontrolóri sa pozreli aj do súvahy Slovenskej sporiteľne, VÚB banky a Tatra banky. Naše tri banky testovaním prešli.
„V porovnaní s inými európskymi bankami dosahujú vo väčšine ukazovateľov priaznivejšie výsledky,“ povedal guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch.
V hodnotení uspeli aj všetky materské spoločnosti slovenských bánk.
Čo vlastne preverovali
Testovanie bánk sa dá rozdeliť do dvoch častí. Kontrolóri ECB sa pozreli na to, komu banky poskytli úvery a ako sa splácajú.
Ak sa nesplácajú poriadne, banky by mali mať na to vytvorené opravné položky, teda akúsi rezervu.
Kontrolóri sa pozreli aj na to, aké majú banky pohľadávky voči klientom a či správne oceňujú svoj majetok.
Z tohto pohľadu je zlou správou to, že banky musia znížiť ocenenie svojho majetku o 48 miliárd eur, pretože viac úverov bolo preradených medzi nesplácané.
Centrálnych bankárov nezaujímala len kvalita úverov bánk, ale v spolupráci s londýnskym Európskym bankovým úradom urobili aj takzvané záťažové testy bánk.
Kontrolóri v nich testovali 123 bánk pri dvoch scenároch.
Základný scenár predpokladal, že v tomto a ďalších dvoch rokoch sa krajiny eurozóny budú pomaly zotavovať a ekonomika eurozóny si polepší od jedného do dvoch percent. Banky by pri tomto scenári mali dosiahnuť primeranosť vlastných zdrojov aspoň na úrovni ôsmich percent.
Nepriaznivý scenár počítal s rastom úročenia dlhopisov o 1 až 1,52 percentuálneho bodu, poklesom cien akcií o 16 až 18 percent, poklesom cien nehnuteľností a recesiou trvajúcou tri roky. Celkovo 24 bánk cez tieto záťažové testy neprešlo.
Problém majú Taliani
Vo veľkej previerke pohorelo najmä Taliansko. Až deväť tamojších bánk cez záťažové testy neprešlo. Navyše talianske banky musia dotvoriť opravné položky na úvery v sume približne dvanásť miliárd eur.
Nepotvrdili sa špekulácie, že by problém mohla mať nemecká Commerzbank a španielska Bankia. Spomínala sa dokonca aj Deutsche Bank pre pokutu za manipuláciu so sadzbou LIBOR.
Testami prešla aj rakúska Erste Group, vlastník Slovenskej sporiteľne, ktorá sa v prvom polroku prepadla do straty vo výške asi 930 miliónov eur.
Rakúsku bankovú skupinu poslali do straty problémy jej dcérskych bánk v Maďarsku a Rumunsku. Erste si preto musela vytvoriť vysoké rezervy. Ak by tak neurobila, testovaním ECB by pravdepodobne neprešla.
Pre úplnosť – v testovaní uspela aj rakúska Raiffeisen Bank, materská banka našej Tatra banky, a talianska Intesa, ktorá vlastní VÚB banku.
Testy ECB zvládla aj belgická skupina KBC, ktorá vlastní ČSOB.
Výsledky testovania podľa viceprezidenta ECB Vítora Constancia ukázali, že ekonomickému oživeniu v eurozóne nebudú brániť obmedzenia na strane ponuky úverov. Banky by teda nemali mať problém pri ich poskytovaní.
ECB bude od novembra priamo kontrolovať asi 120 bankových skupín, čo je asi 1200 bánk a iných úverových inštitúcií v eurozóne, ktoré považuje za významné.
Pod jej priamy dohľad sa dostane aj sedem slovenských bánk.