BRATISLAVA. Európska komisia nemá výhrady len k rozpočtovým plánom Francúzska.
Podpredseda Komisie Jyrki Katainen upozornil pred niekoľkými dňami listom talianskeho ministra financií Padoana, že podľa ich prepočtov sa Taliansko plánuje výrazne odchýliť od pôvodných plánov a spomaliť v zlepšovaní hospodárenia štátu.
Navyše, pomalšie ozdravovanie rozpočtu by tiež spomalilo znižovanie dlhu krajiny.
„Chcem sa opýtať na dôvody, prečo plány Talianska nie sú v súlade s tými, ktoré prezentovalo v Programe stability,“ opýtal sa Katainen v liste talianskemu ministrovi.
O troch percentách
Brusel má do 15. novembra posúdiť budúcoročné rozpočty všetkých členských krajín Európskej únie.
Už skôr prenikla informácia, že bruselským úradníkom sa nepozdáva ani francúzsky rozpočet. Krajina, ktorá už dostala vlani výnimku a spolu s ňou aj dva roky navyše na stlačenie deficitu pod tri percentá, ho tam nehodlá dostať ani v roku 2015.
Taliansko už deficit pod troma percentami má. To, čo Brusel, Taliansku vyčíta, je to, že ho nechce ďalej znižovať udržateľným spôsobom. Inak povedané, takzvaný štrukturálny deficit neznižuje dostatočne rýchlo.
Taliansky minister financií povedal, že ich postoj je vzhľadom na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu rozumný.
Plusom pre Talianov je podľa ekonómov akurát to, že tam chystajú veľkú reformu pracovného trhu.
Spomalíme aj my?
Snáh veľkých európskych ekonomík získať viac času na znižovanie deficitu sa chytá aj náš premiér Robert Fico.
„Ak sa v Európe uvoľnia rozpočtové pravidlá vo vzťahu k veľkým krajinám, aj Slovensko bude znižovať svoj deficit v ďalších rokoch pomalšie,“ povedal Fico pre RTVS.