SME

Legislatíva pri realitných makléroch zlyháva

Doterajšie úpravy v živnostenskom zákone sa dajú obchádzať a aj sa obchádzajú.

Ak sú skutočnými profesionálmi, realitní makléri nemajú dôvod pracovať utajene a nekalo.Ak sú skutočnými profesionálmi, realitní makléri nemajú dôvod pracovať utajene a nekalo. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FREEIMAGES.COM)

Predaj nehnuteľnosti, ktorá neexistuje, neúplné informácie v ponukách vrátane "ilustračných" fotografií, ktoré nezodpovedajú skutočnosti. Preberanie inzerátov od občanov, bez toho, aby sa opýtali, vydávanie sa za niekoho iného, len aby našli cestu k potenciálnemu zákazníkovi.

Výpočet nekalých praktík, ktoré používajú niektoré realitky, makléri či nezávislí sprostredkovatelia na trhu s nehnuteľnosťami a ktoré niekedy nielen že hraničia s porušením no aj porušujú zákony, je veľmi dlhý.

Nepomáha viazanie živnosti, ani európska norma a ani to, že na Slovensku existujú už viaceré profesijné organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Vaša ponuka na webe realitky

Čo vedie sprostredkovateľov k tomu, že si "požičajú" cudzie inzeráty? Dôvodov môže byť viacero, hovorí Karin Zápalová, predsedníčka novozaloženej Realitnej únie SR.

Najčastejším je získať pre nehnuteľnosť kupca a tým aj províziu. Majiteľovi nehnuteľnosti nezáleží na tom, kto mu kupujúceho obstaral. Je spokojný s tým, že sa mu nehnuteľnosť podarilo predať.

Dôvod môže byť aj oveľa prozaickejší - potreba zaplniť priestor na poloprázdnej webovej stránke. Ak sa realitný sprostredkovateľ rozbieha a jeho stránka obsahuje len pár inzerátov, môže to pre potenciálnych kupujúcich pôsobiť menej dôveryhodne.

"Takíto sprostredkovatelia častokrát dokonca inzerujú nehnuteľnosť s cenou majiteľa a potom sa nekalo snažia dodatočne alebo vybaviť si províziu znížením ceny alebo ju pýtajú od kupujúceho dodatočne," opisuje Daniela Danihel Rážová z ARM (Asociácia realitných maklérov).

SkryťVypnúť reklamu

"Preberanie cudzích inzerátov bez súhlasu oprávnenej osoby, samozrejme, nie je ani etické, ani zákonné," zdôrazňuje Zápalová.

Poškodený sa proti tomu môže brániť cez Slovenskú obchodnú inšpekciu (nezákonná reklama) alebo podaním žaloby a zároveň sa domáhať aj primeraného zadosťučinenia.

Taktiež prichádzajú do úvahy prostriedky ochrany autorského práva, pretože k textu aj fotkám inzerátu má ich tvorca všetky autorské práva, radí šéfka Realitnej únie.

Pýtate sa: Realitka dala moju fotku namiesto susedovej

Chcete vlastníka a ozve sa maklér

Ak sa "profesionál" ukrýva za občiansku inzerciu, odborníci z realitných združení odporúčajú dať od neho ruky preč, poslať aspoň upozornenie príslušnému portálu a dúfať, že ste možno čiastočne prispeli k náprave.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavným dôvodom takého konania môže byť ušetriť na inzercii, tá je pre realitné kancelárie výrazne drahšia ako pre občanov. Ak narazíte na skrývajúceho sa realitného sprostredkovateľa (makléra, či agenta ... názvoslovie v praxi sa rôzni) nahláste ho správcovi realitného portálu. Ten by mal zamedziť jeho ďalšie inzerovanie, vraví Zápalová.

Cieľom môže byť tiež stiahnuť na seba transakciu (a samozrejme províziu) aj v tom prípade, že predávajúci a kupujúci pôvodne nechceli mať s realitkou nič spoločné.

"Jedinou obranou, ktorú klienti majú, je nespolupracovať s maklérmi, ktorí sa správajú nekalo. Majitelia by mali rozhodne vyzvať takéto subjekty k stiahnutiu inzerátu s upozornením, že podajú trestné oznámenie na políciu s dôvodným podozrením na páchanie trestného činu podvodu, keďže ponúkajú nehnuteľnosť, na ktorej predaj neboli poverení," radí Danihel Rážová.

SkryťVypnúť reklamu

Obidve strany transakcie, ak na takéto praktiky pristúpia, podľa nej riskujú obrovské problémy a finančné straty. Nakoľko realitní makléri, ak sú profesionálmi, nemajú dôvod pracovať utajene a nekalo, vysvetľuje.

Viac sa dočítate: Chcete predať alebo kúpiť? Dajte pozor

Zákonné pravidlá? Ako keby neboli

Činnosť realitných kancelárii nie je upravená samostatným zákonom. "Pravidlá pre sprostredkovanie nedostatočne rieši Občiansky, respektíve Obchodný zákonník, ktorý nereflektuje súčasný stav realitného trhu," zhŕňa prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár.

Asociácia spolupracovala pri prijímaní európskej normy pre realitnú činnosť na Slovensku, ktorá detailne upravuje pravidlá pre realitné kancelárie. Táto norma však nie je záväzná pre slovenské subjekty, má len odporúčací charakter.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne je to so živnostenským zákonom. Ten síce stanovuje, že realitná činnosť je viazanou živnosťou, v praxi sa však obchádza.

"Realitku tak môže mať dnes úplne každý a prax to aj potvrdzuje," vraví Zápalová. Stačí totiž živnostenskému úradu priniesť potvrdenie (napríklad od vášho známeho realitného sprostredkovateľa), že máte prax v realitnom odbore aspoň päť rokov. "Či je to pravda a či túto odbornosť naozaj máte, už nikto neskúma," hovorí Zápalová.

Nádejou a útechou klientom by mali byť etické kódexy. Tie však nie sú nijako právne záväzné a hrozí najviac disciplinárne či zmierčie konanie a vylúčenie z príslušnej organizácie, ktorá ich pre svojich členov vytvorila.

Organizácie preto volajú po zmenách v legislatíve a každá by ich (osobitne) chcela, či už sa pokúsila alebo pokúša presadiť.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasný stav im nevyhovuje okrem iného z dôvodu, že prispieva k zhoršovaniu povesti všetkých na trhu, bez rozdielu, či svoju prácu robia dobre alebo klamú klientov a ukracujú štátny rozpočet.

Čo s tým

Profesijné združenia vidia riešenia vo viacerých úpravách, tu sú niektoré z nich.

Jasne zadefinovať práva a povinnosti realitného sprostredkovateľa a klienta. (NARKS)

Viazať získanie oprávnenia na vykonávanie realitnej činnosti na získanie certifikácie a to formou skúšky odbornej spôsobilosti. Mala by ju vykonávať nezávislá organizácia - napríklad ekonomicky zameraná vysoká škola. (NARKS)

Skúšku by mali v termíne 18 mesiacov od prijatia právnej úpravy urobiť aj už jestvujúce subjekty na trhu. (NARKS)

Zmeniť pravidlá pre získanie oprávnenia na realitnú činnosť. Prísnejšie pravidlá pre vstup do odvetvia zvýšia kvalitu realitných sprostredkovateľov. (Realitná únia SR)

SkryťVypnúť reklamu

Upraviť osobitné povinnosti realitných sprostredkovateľov, napríklad povinné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone podnikania, poistenie pre prípad úpadku, vedenie financií od klientov na oddelenom účte a podobne. (Realitná únia SR)

Zaviesť register realitných sprostredkovateľov, ktorý zvýši transparentnosť na trhu s realitami. (Realitná únia SR)

Spojiť úsilie súčasných profesijných organizácií. Boj o lepšie právne prostredie si netreba zamieňať so sebaprezentáciou subjektov na trhu a so snahou získať monopol na udeľovanie licencií. (ARM)

Poradenstvom podporovať právne vedomie spotrebiteľov. (ARM)

(ht)

O organizáciách

  • Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS)

Existuje na trhu 23 rokov, vznikla spojením dvoch dovtedy fungujúcich organizácií. Okrem iného radí pri vytváraní podmienok pre transparentný predaj nehnuteľnosti (napr. Magistrátu Hl. mesta SR Bratislava). Je členom európskej organizácie zastrešujúcej realitné kancelárie CEI a americkej NAR, zúčastňuje sa na práci viacerých skupín v rámci Európskeho parlamentu. Vytvára Index realitného zdravia (hodnotenie stavu realitného trhu z pohľadu realitných kancelárií, je garantom projektu cenových máp, ktoré používa Národná banka pri pravidelných hodnoteniach realitného trhu. Iniciovala úpravu živnostenského zákona tak, aby sa z voľnej živnosti stala realitná činnosť viazanou živnosťou. Spolupracovala pri prijímaní európskej normy pre realitnú činnosť na Slovensku. V súčasnosti má približne 140 členov.

SkryťVypnúť reklamu
  • Asociácia realitných maklérov (ARM)

Sústredí sa na realitné poradenstvo. Predsedníčka predstavenstva píše knihy o realitnom trhu pre verejnosť. Počet členov neuvádza.

  • Združenie realitných kancelárií Slovenska (ZRKS)

Dvanásť subjektov - realitné kancelárie a prevádzkovateľ realitného portálu www.ZoznamRealit.Sk ho založili v máji 2014.

  • Realitná únia SR

Založili ju v lete tohto roka, za jej vznikom stoja lektori už zavedenej Slovenskej realitnej akadémie. Ako jediný subjekt za realitné kancelárie vstúpili do pripomienkového konania o novom stavebnom zákone. Únia má v súčasnosti 82 členov.

(ht)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (7. 4. 2025)
USD 1.106
AUD 1.810
CZK 25.142
JPY 160.560
CAD 1.570
GBP 0.850
HUF 405.700
PLN 4.263
CHF 0.941
SEK 10.974

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  2. Na Marka oharka do jarka
  3. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  7. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 13 655
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 559
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 338
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 326
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 719
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 827
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 487
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 067
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 584
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 236
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 68 220
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 743
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 595
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 701
  7. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 8 913
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 495
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč.

Veľkochovy budú odškodňované neskôr.


TASR
Rastislav Krátky.

Rezort má k dispozícii ešte 629 miliónov eur.


TASR
Ilustračné foto.

Najväčší medzimesačný nárast zaznamenal Cyprus.


TASR
Japonský premiér Šigeru Išiba.

Premiér Išiba má telefonovať s Trumpom.


SITA
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 584
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 236
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 68 220
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 743
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 595
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 701
  7. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 8 913
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 495
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
SkryťZatvoriť reklamu