Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
Limit pre bufety nespĺňa ani chlieb. Kakao a čaj dostali výnimku
BANSKÁ BYSTRICA, BRATISLAVA. Nezmysel. Týmto slovom označila väčšina oslovených ľudí v dvoch banskobystrických gymnáziách novelu školského zákona, ktorá by mala už od januára budúceho roka obmedziť sortiment v školských bufetoch.
Tvrdia, že zmena, ktorú na návrh poslankyne Smeru Renáty Zmajkovičovej schválil parlament, nič nerieši. Študenti si totiž cukrovinky, nanuky či sladené nápoje, zakázané v školských bufetoch, kúpia v blízkych obchodoch.
Oklieštený sortiment potravín bufety v školách neuživí. Mnohé budú musieť postupne zavrieť.
Bude to koniec bufetov?
Zákaz predaja
Čo zmizne zo školských bufetov
doplnkové jedlá typu rýchle občerstvenie , potraviny s obsahom soli nad 1,5 gramu na 100 gramov hmotnosti, sladké pekárske výrobky s nižším ako tretinovým podielom ovocnej či mliečnej zložky, cukrovinky alebo cukrárske výrobky – balené alebo voľné, zmrzlina , nanuky alebo mrazené ovocné drene, nápoje s obsahom alkoholu, kofeínu, chinínu alebo dekofeinové nápoje , energetické nápoje , ochutené nápoje vrátane nápojov s pridaním cukru a umelých sladidiel okrem čaju a kakaa s obsahom cukru pod 4 gramy na 100 mililitrov obsahu.
Zdroj: NR SR
Pani Ľudmila, ktorá predáva v bufete na Gymnáziu J. G. Tajovského v Banskej Bystrici, má bufet vyťažený stále.
Študenti v jej bufete doteraz kupovali najmä pečivo, bagety, pred písomkami si dopriali aj čokoládové tyčinky a nápoje.
„Neviem si predstaviť, že by tu boli len ovocie, zelenina a nesladené minerálky. To by bol koniec bufetu,“ hovorí.
Ukazuje na zeleninové šaláty, ktoré má v chladiacich boxoch. Za dva dni predala len jeden.
Bufet bez sladkostí si nevie predstaviť ani študent gymnázia Daniel, ktorý sa venuje aj triatlonu. Sladkosti si dopraje najmä po tréningu.
„Čo potrebuje študent? Kofeín,“ vraví Ondrej. No kofeínové ani sladené nápoje s vyšším obsahom cukru však zákon predávať v školských bufetoch zakázal.
„Celý zákon je nezmysel. Keď potraviny nedostanú študenti tu, kúpia si ich inde,“ dodal Ondrej.
Študent štvrtého ročníka Pavol Praženica rovesníkom oponuje. Chce študovať životosprávu a tvrdí, že má zákon naštudovaný. „Súhlasím s ním. Deti budú zdravšie,“ povedal presvedčivo.
Neskôr svoj názor poopravil. „Možno by nemuseli sortiment obmedzovať, ale zeleniny a ovocia by malo byť v školských bufetoch viac.“
Sladkosti si dajú inde
„Bufet asi padne. Neviem, či pani poslankyňa nikdy nevyrastala, ale študenti aj dospelí si tu kupovali práve tovar, ktorý vypadne z ponuky,“ vraví pani Dagmar, ktorá predáva v bufete na Gymnáziu Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici.
Dodáva, že ľudia potrebujú aj sladkosti. „Ak si ich dieťa nekúpi tu, kúpi si ich inde alebo si ich dá doma pri počítači,“ hovorí.
Sladké a slané pečivo, keksy, lupienky a sladkosti idú dobre na odbyt aj v bufete v Základnej škole Vazovova v Bratislave.
Deti tu však majú podľa predavačky najväčší záujem o teplé desiate, ktoré pripravujú, napríklad párok v rožku alebo zapekané toasty. Keďže tieto jedlá patria do kategórie rýchleho občerstvenia, zrejme budú musieť z ponuky vypadnúť.
Tento bufet ponúka aj nanuky, obložené bagety, ale aj ovocie na kusy: jablká, hrušky, mandarínky a pomaranče. Ovocie si však deti kupujú málokedy, hovorí predavačka.
„Z domu sú naučení pravidelne jesť sladkosti a tie potom vyhľadávajú aj v našej ponuke,“ vysvetľuje.
V Poľsku môžu mať školy svoje zoznamy zakázaných potravín
V poľských školách od septembra zakážu predaj potravín s vysokým obsahom tuku a cukru.
BRATISLAVA. Od budúceho školského roka sa zúži ponuka potravín aj v bufetoch v poľských školách. Poslanci parlamentu totiž schválili vládny návrh zákona, ktorý zakáže vo všetkých školských zariadeniach predaj potravín s vysokým obsahom tuku a cukru.
Podľa denníka Gazeta Wyborcza by sa tak zo školských bufetov mali vytratiť čipsy, sušienky a koláčiky, energetické nápoje, ale aj čínske instantné polievky a jedlá, ktoré patria do kategórie rýchleho občerstvenia.
Tie potraviny, ktorých predaj bude v školských bufetoch zakázaný, sa nebudú môcť v školách ani propagovať formou reklamy.
Za porušenie zákona môžu inšpektori dať pokutu vo výške 1000 až 5000 zlotých (asi 1200 eur).
Zákon má podľa poľského denníka umožniť riaditeľom škôl alebo škôlok, aby si po konzultácii s rodičmi vytvorili vlastný zoznam potravín, ktoré sa na pôde školy budú môcť predávať a konzumovať.
Denisa Čimová