BRATISLAVA. Úradníci ministerstva vnútra sa pred niekoľkými týždňami rozhodli vyskúšať svoj vlastný vynález - aukčný portál, ktorý má ministerstvám a radniciam uľahčiť a zlacniť nákupy malých tovarov.
Cez štátny e-Bay zadali zákazku na kúpu 500 vlajok, ktoré majú ozdobiť blížiace sa slovenské predsedníctvo v Európskej únii.
Na online dražbe, ktorej maximálna cena bola 4330 eur, sa zúčastnilo deväť záujemcov. Tí sa natoľko prebíjali v ponukách, až sa cena znížila na menej ako polovicu – na 1829 eur.
Nákup vlajok je podľa ministra Roberta Kaliňáka jedným z dôkazov toho, že elektronické aukcie fungujú.
„Oplatilo sa do toho ísť. Len na tomto obchode sme dosiahli viac než polovičnú úsporu,“ povedal Kaliňák v pondelok, keď prezentoval výsledky prvých nákupov.
Pódium pre premiéra
Elektronické trhovisko, ktoré sa môže stať jedným z najvýznamnejších protikorupčných počinov vlády Roberta Fica, beží už mesiac v testovacom režime.
Za toto obdobie na ňom prebehlo 34 obchodov – od nákupu kancelárskeho papiera pre Slovenskú akadémiu vied, cez opravu cesty v Hontianských Moravciach až po obstaranie prístroja na meranie alfa žiarenia pre Univerzitu Komenského v Bratislave, ktorá sa paradoxne nedávno „preslávila“ neprehľadným nákupom kancelárskych potrieb.
Pri týchto prvých aukciách sa podľa ministerstva vnútra podarilo ušetriť zhruba 21-tisíc eur. „Navyše sa niekoľkonásobne skrátil čas potrebný na dokončenie nákupov na sedem dní,“ dodal Kaliňák.
Zrejme tieto zdanlivé úspechy primali aj premiéra Roberta Fica, aby sa v pondelok k tomuto projektu naplno prihlásil. Dva týždne pred komunálnymi voľbami v tandeme s Kaliňákom povedal, že trhovisko môže od korupcie vyčistiť množstvo malých zákaziek, na ktoré dosiaľ nebolo vidieť.
„Stávame sa nepriateľom všetkých špekulantov, ktorí sa okolo takýchto zákaziek pohybujú,“ dodal Fico.
Má svoje hranice
Lenže aj doterajší testovací režim ukázal, že trhovisko, ktorého vybudovanie vyšlo štát na 3,5 milióna eur, má svoje limity. Jeho úspech je totiž závislý od toho, či prostredníctvom aukcií začne so štátom obchodovať dostatočné množstvo firiem, aby sa vytvorila reálna konkurencia.
A to sa nestáva vždy.
Príklad? Ministerstvo dopravy sa cez trhovisko rozhodlo kúpiť šesť desiatok leteniek na služobné cesty svojich zamestnancov. Na lety do Bruselu, Štrasburgu či Londýna stanovilo maximálnu cenu 32tisíc eur. Do dražby sa však prihlásila len jediná firma – bratislavská spoločnosť Satur Travel – a tak cena zostala rovnaká.
„Ak máte jedného dodávateľa, nemôžete čakať, že bude cenu znižovať,“ pripúšťa Kaliňák.
Ministerstvo vnútra sa preto snaží na trhovisko aspoň slovne nalákať čo najviac podnikateľov. „Trhovisko ponúkne i začínajúcim firmám, ktoré nemajú žiadne kontakty, možnosť obchodovať so štátom,“ sľubuje minister.
Ostrá prevádzka sa blíži
Času však pri napĺňaní tohto cieľa nemá nazvyš: ostrú prevádzku trhoviska plánuje spustiť už začiatkom budúceho roku. Vtedy majú úrady naprieč celou republikou dostať povinnosť týmto spôsobom kupovať bežný tovar a služby do 134-tisíc eur.
„Našou predstavou je, aby v tom systéme bolo niekoľko tisíc dodávateľov,“ hovorí Kaliňák.