Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. Za socializmu vyštudoval filozofiu a estetiku, aby sa po Nežnej revolúcii stal jedným z najvplyvnejších mužov zdravotníctva.
To je príbeh Pavla Pašku, ktorý dnes pokračuje tým, že tento Košičan už druhýkrát zastáva post predsedu parlamentu a je podpredsedom Smeru.
Za jeho vplyv pri predraženom nákupe CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu, ktorá ho kúpila od firmy Medical Group, kde v minulosti pôsobil, ho teraz opozícia navrhla odvolať. Paška toto spojenie odmieta.
„So spomínanou firmou nemám nič spoločné. Svoje podnikateľské aktivity som ako minoritný akcionár ukončil pred trinástimi rokmi,“ odpovedá.
Za iniciatívou opozície sú podľa predsedu parlamentu komunálne voľby a zvažuje aj právne kroky.
Premiér mu dokonca odporučil žalobu na Daniela Lipšica z Novy, ktorý Pašku v utorok označil za človeka ovládajúceho zdravotníctvo na Slovensku.
Kráľ zdravotníctva
Profil
Pavol Paška
- v roku 1985 skončil štúdium filozofie a estetiky,
- od roku 1992 začal podnikať v oblasti zdravotníctva,
- v decembri 1999 zakladal Smer,
- poslancom parlamentu je od roku 2002,
- za prvej aj druhej vlády Roberta Fica bol šéfom parlamentu.
Dnes už šéf parlamentu oficiálne nepôsobí v žiadnej firme, v minulosti to však bolo 15 firiem podnikajúcich v zdravotníctve.
V Medical Group pôsobil aj Paškov košický sused Dušan Mach, pôsobili spolu vo viacerých firmách.
„Má veľký vplyv,“ odpovedal v roku 2008 pre SME Jaroslav Haščák z Penty, či Paška má v zdravotníctve naozaj vplyv. Rokoval s ním viackrát, dokonca už ako s tieňovým ministrom zdravotníctva v roku 2004.
„Rokovania s ním boli vecné, úplne jasne povedal, akú majú predstavu,“ opisoval ho partner Penty.
Práve zo zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá patrí Pente, prišla aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, ktorá vo funkcii po intervencii premiéra musí skončiť. Aj ona je považovaná za Paškovho človeka.
„Ministerka bola ako každý minister zdravotníctva vo Ficovej vláde Paškov človek,“ vraví šéf Novy Daniel Lipšic. Tým podľa neho bude aj nový minister.
Paška je však považovaný aj za človeka blízkeho podnikateľovi Jurajovi Širokému. Lipšic pripomenul, že Medical Group, kde Paška skončil v roku 2002, sídli na rovnakej bratislavskej adrese ako Širokého firmy.
Líder OĽaNO Igor Matovič zasa upozornil, že Paška má pod palcom aj šéfa štátnej a najväčšej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia z Košíc, ktorý ho v parlamente pravidelne navštevuje.
Rozhodujú centy
Medical Group predáva do nemocníc najmä lieky, ale aj prístroje. Od začiatku druhej vlády Roberta Fica uzatvorila viac ako 120 zmlúv s nemocnicami či zdravotníckymi ústavmi.
Už pri porovnaní druhej vlády Mikuláša Dzurindu, ktorá končila v roku 2006, s prvou Ficovou vládou stúpol obrat obchodu firmy s nemocnicami zo štyroch na 40 miliónov eur, upozorňovala v utorok opozícia.
Veľké zmluvy podpisoval Medical Group v septembri tohto roku. Išlo o dodávky prístrojov do veľkých štátnych nemocníc v Martine a Trenčíne za milióny eur. Prvýkrát o tom informovala televízia Markíza.
Pri zákazkách súťažili vždy s firmami AD REM a Meditecon. S nitrianskou spoločnosťou Meditecon súťažili aj pri tendri na CT prístroj v Piešťanoch. Rozdiel v ich konečných ponukách bol tristo eur. Celkovo CT stálo takmer 1,6 milióna eur. Veľmi malé rozdiely boli aj v Martine a Trenčíne.
V súťaži Fakultnej nemocnice v Trenčíne ponúkol Medical Group o osemsto eur nižšiu cenu ako Meditecon. AD REM skončil v súťaži tretí, jeho cena bola takmer o 300-tisíc vyššia.
Nemocnica tak nakúpila prístroje za 1,3 milióna od Medical Group. Vysvetľuje to tým, že použili elektronickú aukciu. „Pri nej uchádzači znižujú cenu postupne v krokoch, kde minimálny krok je v zmysle Aukčného poriadku definovaný ako 0,01 percenta,“ tvrdí nemocnica. Preto podľa nich podobné ceny nie sú nič zvláštne.
Univerzitná nemocnica v Martine zverejnila pri súťaži na prístroje dve cenové ponuky všetkých troch uchádzačov. Pri vyhodnotení prvých ponúk, pred elektronickou aukciou, vyhrali Medical Group a AD REM, ktoré dali rovnakú sumu – 2 100 579,60 eura. Meditecon dal ponuku vyššiu o 24 centov.

Podobné parametre
V zápisnici z elektronickej aukcie už je napísané, že vyhral Medical Group so sumou nižšou ako 2,1 milióna eur. Druhý AD REM dal ponuku vyššiu o 60 centov a Meditecon takmer o 6-tisíc eur.
„Univerzitná nemocnica v Martine ceny neurčovala ani neovplyvňovala. Nakupujeme to, čo je na trhu a za ceny, aké firmy ponúknu,“ tvrdí nemocnica.
Takmer totožné ceny si vysvetľuje tým, že prístroje mali podobné parametre. „Všetky ponúkané ceny boli na úrovni predpokladanej hodnoty zákazky,“ dodala nemocnica.
„Akékoľvek dohody s konkurenciou vo verejnom obstarávaní kategoricky odmietame,“ povedala Patrícia Švelanová z firmy Meditecon. Na otázku, ako si vysvetľuje také tesné rozdiely, neodpovedala.
Firma AD REM sa k nákupu nevyjadrila. S Medical Group sa nám nepodarilo v utorok spojiť, v minulosti na otázky o podobnej cene s Meditecom sa zástupca generálneho riaditeľa Daniel Chovan nevyjadril.
Stĺpček Romana Pataja: Paška
Nová séria úspechov firmy Medical Group nie je dôvodom na prekvapenie. Je to len potvrdenie známeho faktu, že v Košiciach sa zdravotníckemu biznisu dlhodobo náramne darí.
Očakávaným pokračovaním príbehu je už len to, či a o koľko drahšie v porovnaní s reálnou cenou nakupovali v Martine, Trenčíne atď.
Samozrejme, za nič z toho ani náhodou nemôže Pavol Paška, to len jeho prenikavý duch filozofa a politológa vplýva na košické podnikateľské prostredie takým blahodarným spôsobom, o akom môžu inde len snívať.
Keďže život býva krutý, tento nevinný vzťah medzi Smerom a zdravotníctvom sa zviditeľnil práve pred komunálnymi voľbami. Spravodlivé by bolo, keby to prinajmenšom košickí voliči ocenili pri urnách.