Ľudia si zákonnú poistku stále vyberajú najmä podľa ceny. Chcú tú najlacnejšiu.
Častým argumentom je, že pri havárii je moja povinná zmluvná poistka vlastne určená pre cudzieho človeka a tam mi je jedno, aké má poistka služby a či poisťovňa rýchlo platí faktúry servisu.
Ak mám vlastné havarijné poistenie, tak mi to pri povinnom zmluvnom poistení môže byť jedno, nie?
Ide o vysoké sumy
„Ľudia majú pravdu v tom, že poistné plnenie z ich zákonnej poistky dostane niekto iný. Netreba však zabúdať, že ak by toto poistenie nemali, mohla by ich takáto udalosť zruinovať,“ upozorňuje Pavol Michalec, odborný garant pre neživotné poistenie spoločnosti Universal maklérsky dom.
Treba si tiež uvedomiť, že poškodený nedostane peniaze len za opravu auta, ale aj za prípadné škody na zdraví. A to bývajú skutočne vysoké sumy.
A ak vaša poisťovňa poškodenému nepreplatí celú sumu za opravu vozidla, plota a podobne, bude si zvyšok nárokovať od vás.
Cena nie je všetko
„Čoraz viac klientov sa pri povinnom zmluvnom poistení rozhoduje nie na základe výslednej ceny poistenia, ale podľa toho, čo z toho budú mať, keby sa im niečo stalo, keď už za to musia zaplatiť,“ vraví ďalej Michalec. Poisťovne zadarmo ponúkajú asistenčné služby, ktoré sú pomocou pre klienta v prípade havárie alebo poruchy.
Ak máte vlastné havarijné poistenie, je pre vás jednoduchšia likvidácia vlastnej škody. Zároveň nemusíte až tak prihliadať na výhody, ktoré väčšina poisťovní ponúka k svojmu zákonnému poisteniu.
Ak teda máte vlastné havarijné poistenie, máte si uzatvoriť iné zákonné poistenie, ako keby ste ho nemali?
„Ak nemáte havarijné poistenie, jednoznačne odporúčam uzatvoriť povinné zmluvné poistenie, v ktorom budete mať kryté aspoň škody spôsobené živelnými udalosťami, ako sú krupobitie, víchrica, pád stromu či povodeň,“ radí Michalec.
Nezabudnite si k tomu dopoistiť aj čelné sklo a kolíziu so zverou. To je podľa neho minimum, ktoré aspoň čiastočne nahradí havarijné poistenie.
V havarijnom poistení máte tieto riziká poistené. Pre prípad rozbitia čelného skla však odporúča prehodnotiť spoluúčasť v havarijnom poistení a v prípade potreby si čelné sklo dopoistiť.
Pripoistenia majú zmysel
K povinnému zmluvnému poisteniu si možno pripoistiť už spomínané čelné sklo, batožinu, úraz posádky, kolíziu so zverou, živelnú udalosť, zapožičanie náhradného vozidla či právnu ochranu.
Najviac sa oplatí zvážiť pripoistenie čelného skla. „Poisťovne už neplnia škody na skle tak ako kedysi. Vtedy stačilo, ak niekto nahlásil, že druhému poškodil sklo na vozidle. Dnes musí aj dokázať, že sa to stalo práve tak, ako tvrdí,“ vysvetľuje Pavol Michalec.
Tvrdenie nestačí a dokázať sa to dá len videozáznamom z kamery, ktorá sníma všetko, čo sa deje pred vozidlom, prípadne zo záznamu kamier nainštalovaných okolo cesty. Kvalita záznamu však býva slabá, takže ani toto nemusí byť ten správny dôkaz.
Pri poistení batožiny si treba dať pozor na to, či je kryté len poškodenie alebo aj strata.
Pripoistenia, ktoré by ste mali zvážiť
Napriek tvrdeniam NBS, že by poisťovne mali preplácať škodu na čelnom skle, sa tak zvyčajne nedeje. Vhodné je pripoistiť si túto udalosť.
Kolízia so zverou
Vysoká lesná zver je u nás premnožená, kolízie so zverou sú oveľa častejšie ako kedysi. Ak zrazíte diviaka, musíte dať opraviť aj polovicu auta.
Prírodné živly
Pripoistenie proti povodni, zosuvu pôdy, víchrici a požiaru. Niektoré poisťovne majú vybrané živly už v základnom balíku.
Poistenie proti zlému stavu vozovky
Keď si na výtlku v zime ohnete disk a preseknete pneumatiku, vymáhať peniaze od správcu cesty je nekonečný príbeh.
Poškodenie čelného skla
Výklad NBS síce hovorí, že poisťovne by túto škodu mali preplácať aj vtedy, keď vinník nie je známy, ale v praxi sa to nedeje.
Poistenie právnej ochrany
V sporoch okolo auta môže ísť o tisíce eur. Pripoistenie vám zaručí advokáta a pokryje súdne a znalecké poplatky.
Pripoistenie krádeže
Ak máte staršie či lacnejšie auto a havarijné poistenie ako ochrana proti krádeži vám pripadá drahé, môžete si pripoistiť k PZP krádež.