BRATISLAVA. Zdravotníctvo dnes analyzujú najmä štyri inštitúty – INEKO, INESS, HPI a slovenská pobočka Transparency International (TIS).
Všetky dostali peniaze od Penty alebo jej firiem.
„Už dlho sme chceli skúmať korupciu v zdravotníctve, ktorú aj podľa prieskumov pociťuje pätina domácností, ale nenašli sme darcov ani nadácie, čo by do toho išli,“ vysvetľuje šéf slovenskej pobočky TIS Gabriel Šípoš, prečo majú peniaze od Dôvery.
Za posledných päť rokov od nej dostali 25-tisíc eur, čo sú necelé dve percentá z ich grantov za toto obdobie.
„Od iných firiem Penty či jej nadácie sme nič nedostali,“ dodáva Šípoš.
Radšej v konflikte ako nič
- INEKO: 110-tisíc eur
- Transparency International Slovensko: 25-tisíc eur
- INESS: 13-tisíc eur
- HPI: neodpovedalo
Nakoniec získali peniaze na skúmanie korupcie od veľkých farmaceutických firiem Bayer a GSK. „Ale oni majú tiež svoje záujmy,“ hovorí Šípoš.
Preto chceli nájsť protiváhu a vytvorili obranný mechanizmus, v ktorom prijmú peniaze farmafiriem, ak do projektu prilákajú aj poisťovňu, ktorá má väčšinou opačné záujmy.
Nik nesmel mať v projekte finančnú väčšinu. „Tak sme prilákali šesť firiem, z poisťovní súhlasila len Dôvera. Teraz máme od nej osemtisíc na rok,“ hovorí Šípoš.
Za tieto peniaze pripravili napríklad analýzu o systémovom predražovaní nákupu CT prístrojov.
Šípoš uznáva, že sú v konflikte záujmov, dodáva však, že vytvorili systém, ako ho minimalizovať.
„Je podľa nás lepšie s ním ďalej bojovať proti korupcii, ako neurobiť vôbec nič a krčiť plecami, že nám na to nik mimo sektora nechce dať peniaze,“ hovorí Šípoš.
INEKO: Je to normálne
Peniaze od Dôvery má aj INEKO, ktoré sa tiež venuje aj zdravotníctvu.