Ak chceme mať o tri roky vyrovnaný rozpočet, nevyhneme sa väčším opatreniam. Ľudovír Ódor, člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, predpokladá, že prídu po voľbách v roku 2016. Môžu to byť zmeny v dávkach pre bohatých, aj nová daň z nehnuteľností.
Podľa toho, čo ste videli v rozpočte na budúci rok, čo poviete, kedy budeme mať vyrovnaný rozpočet?
„Podľa toho, čo som tam videl, tak v roku 2017 (smiech). Ale to nepôjde bez ďalších opatrení. Momentálne z pohľadu rozpočtu vidím väčší problém v tomto ako budúcom roku. Riziká, na ktoré sme upozorňovali, vo väčšine prípadov aj nastali. Stále nevylučujeme, že deficit môže byť v tomto roku nad troma percentami.“
Potvrdilo sa, že rok 2014 sme takpovediac premrhali?
„Platí, že konsolidačné úsilie, teda ozdravovanie rozpočtu, ktoré sa robí v roku 2015, vlastne len kompenzuje tento rok. Rozumnejšie to bolo podľa mňa rozložiť v čase, potom by sme sa aj k vyrovnanému rozpočtu priblížili istejšie.“
Ako to majú ľudia čítať. Znamená to, že ak chceme mať o tri roky vyrovnaný rozpočet, zvýšia sa dane aj v ďalších rokoch?
„Znamená to, že ľudí, firmy a štát čaká v ďalších rokoch viac opatrení, ako keby sme v roku 2014 nepoľavili v ozdravovaní rozpočtu. To, či sa zvýšia dane, alebo znížia výdavky, záleží na vláde.“
Od januára sa zvyšujú dane pre podnikateľov. Najmä tak, že sa obmedzia niektoré daňové výdavky a zmenia odpisy. Pomáhajú tieto opatrenie rozpočtu dlhodobo?
„Niektoré opatrenia áno a niektoré sú také, že keď sa na ne pozrieme v dlhodobom horizonte, nemajú významnejší vplyv. Majetok by sa aj tak raz odpísal, len za iný počet rokov. Debata by mala byť o tom, čo je to férové ekonomické znehodnotenie majetku. Napríklad, či budovu treba odpisovať 20 rokov, alebo 40 rokov.“
Šéf OECD nedávno povedal, že zvyšujeme daň z príjmov, no mali by sme sa radšej zamerať na daň z nehnuteľností, DPH, prípadne zaviesť energetické dane. Prečo nám to radí?
„Predtým, ako som sa stal členom rozpočtovej rady, tiež som navrhoval podobné opatrenia. Technologický pokrok dokáže nahrádzať ľudský faktor, keď ho ešte viac zdaníme, zhorší sa možnosť krajiny zamestnávať ľudí. Váhu zdaňovania treba postupne presúvať z práce na iné formy zdaňovania. Myslím si, že z dlhodobého hľadiska by mohla byť na tom na Slovensku zhoda.“
Minister financií Peter Kažimír už povedal, že nová daň z nehnuteľností počas tohto volebného obdobia nebude. Dá sa vyrovnaný rozpočet dosiahnuť o tri roky bez zásadnejších opatrení, akými sú táto daň alebo zmeny v sociálnych dávkach?