BRATISLAVA, RUŽOMBEROK. V predzvesti dnešného prvého silného poobedia, keď sa po zavedení cestovania vlakmi pre študentov a dôchodcov čaká veľký nápor na staniciach aj vo vlakoch, premiér Robert Fico nebojácne vyhlásil: "Kto sa bojí, nech nechodí do lesa."
Týmto príslovím chcel dať najavo, že sa nebojí zaviesť do praxe bezplatné cestovanie pre študentov a dôchodcov. "Ide o racionálne opatrenie, ktoré pomôže študentom, zvýši vyťaženosť vlakov a zníži počet cestujúcich v autách".
Doplnil, že zatiaľ sa na bezplatnú jazdu zaregistrovalo 200-tisíc cestujúcich. "Aj toto číslo ukazuje, že opatrenie má zmysel", dodal premiér.
Ráta aj s komplikáciami
Minister dopravy Ján Počiatek ráta aj s možnosťou, že sa počas dnešného dňa preplnia vlaky na neúnosnú mieru. "Dúfam, že sa toto opatrenie nebude vyhodnocovať podľa dneška," dodal a poprosil cestujúcich o strpenie.
Študenti a dôchodcovia dnes tvoria zhruba štvrtinu osadenstva vo vlakoch. O koľko po oslobodení od platenia za jazdu vlakom ich počet stupne Počiatek odhadnúť nedokáže.
"Predpokladáme však, že celkovo sa počet cestujúcich zvýši o desať percent", povedal.
Keďže však obsadenosť slovenských vlakov je podľa neho na úrovni 25 percent, mala by byť dostatočná kapacita na to, aby sa tento nápor zvládol.
"Výnimku môžu predstavovať takéto extrémne dni, ako je dnešok, kedy môžu nastať komplikácie,"doplnil minister.

Nie všetci to stihli
Prevažne dôchodcovia a študenti čakali predpoludním na železničnej stanici v Ružomberku. Imrich Gazda, ktorý z tohto mesta cestoval rýchlikom do Bratislavy tvrdí, že desať minút pred odchodom vlaku bolo na stanici veľa ľudí.
"Bol som tretí v rade, ale lístok som si kúpil až keď prichádzal vlak. Za mnou čakalo ešte asi desať ľudí, ktorí si lístky kúpiť nestihli," povedal.
Najviac zdržania podľa neho vyvolávali nejasnosti o cestovaní vlakmi zadarmo. Pracovníčky za okienkami na železničnej stanici totiž museli vysvetľovať ľuďom, ako nulové lístky fungujú.
Jaroslav, ktorý cestoval vlakom z bratislavskej mestskej časti Lamač do Žiliny nevidel žiadne návaly ľudí na staniciach. "Predpovede o hystérii v niektorých médiach sa ukázali zavádzajúce," dodal.
Informácie im chýbali
V predvečer spustenia cestovania vlakmi zadarmo mal Filip z Martina problém s kúpou lístkov cez internet, pretože platobný terminál bol nedostupný. "Ráno už bolo všetko v poriadku, ale nedali sa kúpiť cez internet študentské lístky pre tých, ktorí si nevybavili potrebné náležitosti na cestovanie zadarmo," zveril sa so svojou skúsenosťou.
Dnes na stanici vo Vrútkach bolo pred odchodom vlaku do Bratislavy všetko bez problémov. No zaregistroval, že niektorí študenti sa až vo vlaku dozvedajú, že aj keď si nevybavili kartičku na cestovanie zadarmo, a preto si kupovali na stanici polovičný lístok, mali nárok na bezplatné cestovanie.
"Dozvedajú sa to však až po zmene sprievodcov. Pri prvej kontrole cestovných lístkov pred Žilinou im sprievodkyňa nič nepovedala, len lístky opečiatkovala," doplnil Filip.
Kúpili si lístky na protest
Skupina študentov sa zapojila aj do internetovej výzvy '17. novembra si kúpim lístok za vlastné!'. Organizátori označujú opatrenie za populistické.
"Zhodou okolností sme na internete našli stránku, kde umelci spolu s mladými ľuďmi vyzývajú na nákup lístka za svoje. Tak sme si hneď dva kúpili," napísal študent Michal.
Lístok si kúpil aj Adam, napriek tomu, že má ako študent právo na bezplatné cestovanie. FOTO: Adam Augustín