BRATISLAVA. Šesťdesiatosemročný Zdeno Havlík si bezplatnú železnicu nevie vynachváliť. Svoju stopercentnú zľavu sa rozhodol vyskúšať hneď počas prvého dňa.
Obliekol si tmavosivý oblek, pri okienku na stanici vyzdvihol nulový lístok a „pokusne“ sa odviezol z Bratislavy do Trnavy. „Je to geniálna vec, vlakom som necestoval už pár rokov,“ hovorí dlhoročný technik.
V ďalších týždňoch to chce napraviť. Najbližšie sa plánuje na otočku odviezť do Trenčína a výhľadovo až do Čiernej nad Tisou.
„Mám dôchodok niečo nad 400 eur, takže inak by som si to dovoliť nemohol. Som z toho taký nadšený, že mi ani neprekáža, že musím vo vlaku stáť,“ rozpráva počas spiatočnej cesty poobedňajším rýchlikom.
V rovnakom vlaku, no v inom vozni cestuje dvadsiatnik Jozef zo Spišskej Novej Vsi do Bratislavy a tiež postáva v chodbičke. „To som už dlho nezažil. Lístok ma vyšiel na 16 eur a už tri hodiny takto stojím,“ rozpráva Jozef, ktorý pracuje ako majster na stavbe.
Druhýkrát už podľa svojich slov riskovať nebude. „Radšej využijem InterCity. Síce je drahší, ale aspoň si tam sadnem,“ hovorí.
Prečítajte si tiež:
Na bezplatné vlaky sa zaregistrovalo 200-tisíc ľudí
Nástenka sa plní
Poobedňajšie rýchliky na najvyťaženejšej slovenskej trase vyzerali podobne ako po iné silné dni, keď ich využívajú ľudia vracajúci sa do škôl či do práce. Tí šťastnejší obsadili sedačky, tí menej šťastní priestory pri záchodoch a v chodbičkách.
Rozdiel bol len jediný: kapacita bola plná aj napriek tomu, že železničiari pridávali za lokomotívu trinásť vozňov, čo je maximum, na ktoré sú stavané peróny.
Ministra dopravy Jána Počiatka tento obrázok neprekvapil. „Dnes sa končí predĺžený víkend a v takéto extrémne dni sa môžu objaviť komplikácie,“ pripustil.
Podľa neho si však táto novinka časom sadne. „Toto opatrenie sa nedá posudzovať podľa prvého dňa,“ dodal.
Počiatek prišiel spolu s premiérom Robertom Ficom a za asistencie niekoľkých pozvaných študentov na bratislavskú stanicu oficiálne ohlásil prvý bezplatný deň na železnici pre takmer polovicu populácie. Pred kamerami symbolicky odfajkol tento bod na nástenke, kde bolo rozpísaných 15 sľubov Smeru.
„Ide o racionálne opatrenie, ktoré pomôže študentom, zvýši vyťaženosť vlakov a zníži počet cestujúcich v autách,“ tvrdí premiér.
Cestujúci, ktorí získali nárok na bezplatné vlaky, sa však na tento nápad dívajú rôzne. „Áno, ušetrím síce 3,70 eura na jednej jazde, ale financovať to budú moji rodičia,“ hovorí stredoškoláčka Lenka Adamcová, ktorá si bezplatnú jazdu skúsila pri ceste na internát.
Dôchodca Zdeno Havlík túto kritiku nechápe. „Takmer v každej rodine máte nejakého študenta či dôchodcu, takže sa tie výhody podelia,“ vraví.
Premiér sa lesa nebojí
Slovenské rýchliky dnes na dotovaných linkách odvezú 43 miliónov cestujúcich ročne. Vláda odhaduje, že po zavedení bezplatného cestovania sa počet zvýši o desať percent.
„Vyťaženosť vlakov je dnes zhruba štvrtinová, takže kapacity na to máme,“ hovorí Počiatek.
Tým však Ficov kabinet končiť nemieni. Budúci rok chce zaviesť zľavy aj pre cestujúcich, ktorí sa dopravujú za prácou. Komplikácií sa premiér neobáva. „Kto sa bojí, nech nechodí do lesa,“ zvolal v pondelok Fico.