Poslancom z opozície nestačí vysvetlenie Úradu vlády, prečo má Slovensko problém s čerpaním eurofondov.
BRATISLAVA. Opoziční poslanci nie sú spokojní s tým, ako Úrad vlády vysvetlil, prečo má Slovensko problémy s čerpaním eurofondov.
Ešte koncom septembra mu túto úlohu zadal finančný parlamentný výbor, keď vysvitlo, že nám Brusel neodblokuje všetky operačné programy. A aj tie, ktoré nám uvoľnil, boli iba za cenu korekcií, ktoré zabolia náš rozpočet.
„Dostali sme z Úradu vlády podklad, ktorý mal štyri strany textu a hovoril iba o korekciách v jednom z jedenástich operačných programov,“ povedal po rokovaní finančného výboru opozičný poslanec Jozef Kollár.
Niektorí poslanci výboru pritom čakali, že dostanú detailnú informáciu o tom, ako zodpovední naprávajú chyby vo všetkých jedenástich operačných programoch.
Čo predložili
Materiál predložil do výboru vedúci Úradu vlády Igor Federič. Hovorí sa v ňom o operačnom programe informatizácia spoločnosti, ku ktorému mala Európska komisia najviac pripomienok.
Fakty
Stopnuté eurofondy
Ktoré operačné programy sú stále zablokované:- Informatizácia spoločnosti: 101,1 mil. eur
- Výskum a vývoj: 103,2 mil. eur
- Regionálny OP: 24,5 mil. eur
- Zdravotníctvo: 2,9 mil. eur
- Spolu: 231,6 mil. eur
Pri programe Konkurencieschopnosť sa v materiáli ministerstva financií neuvádza žiadna zablokovaná suma.
Z toho, čo Federič napísal, napríklad vyplýva, že na základe zistených chýb stanovilo ministerstvo financií korekcie v sume 55,3 milióna eur.
„My sme od pána Federiča očakávali, že nám dodá podklady, do akej miery si riadiace orgány plnia úlohy z Bruselu za všetkých jedenásť operačných programov. Toho sme sa nedočkali,“ hovorí Kollár.
Federičovi pripomína, že hoci je Úrad vlády riadiacim orgánom iba pre program Informatizácia spoločnosti, je aj centrálnou koordinačnou jednotkou na čerpanie eurofondov. Finančný výbor chce nachystať nové uznesenie.
Stopnuté eurofondy
Európska komisia nám pred niekoľkými mesiacmi zablokovala 330 miliónov eur. Nedostatky, ktoré zistila, sa týkali najmä verejného obstarávania. Necelú tretinu zo stopnutých peňazí už Brusel uvoľnil, ale nie je to zadarmo.
Odhadovaný, no nie definitívny objem korekcií je 80 miliónov eur a zaťažia tohtoročný rozpočet.
Takúto sumu navrhlo ministerstvo financií, teda domáci orgán auditu, ktoré muselo zabojovať o dôveru Bruselu.
Slovensko má v rámci eurofondov zablokovaných ešte 230 miliónov eur. „Túto sumu len veľmi ťažko dostaneme preplatenú,“ myslí si poslanec KDH Pavol Zajac.
Ak nám ich aj Komisia pustí, bude to pravdepodobne len za cenu ďalších korekcií.
Slovensko má aj iný problém. Brusel nám v rámci druhého programového obdobia pridelil 11,5 miliardy eur, ktoré môžeme vyčerpať do konca roka 2015. No do konca októbra sme vyčerpali len sedem miliárd eur.
Stanovisko Úradu vlády
Denník SME dnes, v stredu 19.11.2014 na 6.strane vo svojom článku redaktorky Marianny Onuferovej s titulkom: Úrad vlády si nesplnil úlohu, myslí si opozícia opäť raz čitateľom ukázal, ako sa píše objektívny článok bez uverejnenia stanoviska úradu vlády a opäť sa blysol niekoľkými zavádzajúcimi tvrdeniami, ktoré ale dokumentujú fakt, ako opoziční poslanci tápu v oblasti kompetencií jednotlivých štátnych orgánov v súvislosti s čerpaním eurofondov a na stránkach novín sa k tomu verejne hlásia.
Opoziční poslanci, ktorí slovami J.Kollára: čakali, že dostanú detailnú informáciu o tom, ako zodpovední naprávajú chyby vo všetkých jedenástich operačných programoch, by mali vedieť, že vedúci Úradu vlády SR Igor Federič nemôže predložiť na rokovanie finančného výboru analýzu za všetkých 11 pozastavených operačných programov, keď v kompetencii úradu vlády je jeden z nich, a to Operačný program informatizácia spoločnosti. Je pravda, že Centrálny koordinačný odbor sídliaci na úrade vlády koordinuje využívanie fondov EÚ a nastavuje procesy ich riadenia, avšak implementácia jednotlivých operačných programov, a tým aj zodpovednosť za čerpanie prostriedkov je v kompetencii príslušných riadiacich orgánov. Opakujeme, Úrad vlády SR je riadiacim orgánom iba pre jeden z pozastavených programov, a síce OPIS. Denník SME opozičného poslanca Kollára v tejto súvislosti citoval v článku hneď dva krát, asi preto sa tam nenašiel priestor na zverejnenie stanoviska úradu vlády.
Vedúci úradu vlády sa zúčastnil na včerajšom rokovaní výboru a predložil Informáciu pre Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet k uzneseniu 348 zo 7.10.2014, pričom avizoval, že bude poslancov informovať práve o priebežnom plnení úloh, ktoré sa týkajú odstránenia príčin pozastavenia vyplácania eurofondov v rámci jedného programu. Konkrétne opatrenia sú výstižné, súvisia najmä s posilnením kontrol pri verejnom obstarávaní, kontrol správnosti žiadosti o platbu a kontrol na mieste, a to aj spätne. RO OPIS intenzívne komunikuje a konzultuje so zástupcami DG REGIO a Európskej komisie. Na včerajší výbor pre financie a rozpočet predložilo dokument týkajúci sa požadovaných informácií o všetkých pozastavených programoch aj ministerstvo financií.
Úrad vlády SR vyhlasuje, že v rámci svojich kompetencií už od augusta 2014 zodpovedne vykonáva opatrenia nielen na nápravu chýb, na ktoré poukázal audit Európskej komisie, ale dbá aj na to, aby sa v čo najväčšej miere mohli eurofondy vyčerpať v stanovených termínoch.
V denníku SME v uvedenom článku dostal priestor na vyjadrenie iba poslanec Jozef Kollár, ktorý sa, podobne ako jeho ďalší kolegovia z opozície, na včerajšom rokovaní Výboru NR SR pre financie a rozpočet nezúčastnil. Vedúci úradu vlády tak materiál predniesol pred jediným opozičným poslancom.