BRATISLAVA. Keby bolo podľa odborárov, platy štátnych úradníkov, zamestnancov zariadení sociálnych služieb, vysokoškolských učiteľov, ale aj policajtov by od januára stúpli o päť percent. No zatiaľ majú takýto prísľub iba učitelia v regionálnom školstve. Dal im ho minister Peter Pellegrini.
Zamestnanci verejného sektora vrátane vysokoškolských učiteľov si musia ešte počkať. Na zvyšovaní platov pre nich sa odborári s vládou včera nedohodli.
Ministri navrhli, že by mali platy rásť o percento. Podľa odborov je to málo. Odborár Anton Szalay dokonca zvažuje protest zamestnancov zariadení sociálnych služieb pred Úradom vlády.
Ako rástli platy
Štátnym úradníkom, hasičom či zamestnancom v zariadeniach sociálnych služieb stúpli tento rok tabuľkové platy o 16 eur. Učitelia si polepšili o niečo viac.
Spomínaných 16 eur zodpovedá rastu platov v priemere o dve percentá. V celej ekonomike majú v tomto roku rásť platy asi o štyri percentá, v tom ďalšom podľa odhadov o tri percentá.
„Ak si chce štát udržať kvalitných ľudí, aj v štátnej správe musia platy rásť spolu s tým, ako rastie mzda v ostatných sektoroch ekonomiky,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák. Podľa neho je však lepšie, ak mzdy rastú selektívne u zamestnancov, ktorí sú výkonnejší, a nie plošne.
Brzdou je deficit
Odhliadnuc od tohto roka zamestnancom, ktorých platí štát, neboli výraznejšie valorizované platy od krízy v roku 2009. Aj tým argumentujú odborári, hoci sa vždy našli výnimky.
Štát však musí znižovať deficit verejných financií. Ekonómovia radia, aby vláda šetrila na výdavkoch, napríklad sa zbavila zdvojených či nepotrebných činností. „Optimalizácia činností môže zvýšiť mzdy ostávajúcim zamestnancom bez zvyšovania balíku na mzdy,“ dodal Mušák.
Ekonóm SAV Vladimír Baláž radí, aby vláda urobila audit v štátnej správe. „Sú oblasti, kde by som na platoch nešetril – na daňových úradoch či úradoch práce. Kde môžu prácu nahradiť elektronické služby, by som tak urobil,“ hovorí.