Odchádzajúci šéf parlamentu priznával len príjmy z funkcie
Po protestoch prešla vládou novela, ktorá má obmedziť schránky
BRATISLAVA. Bývalý šéf parlamentu Pavol Paška (Smer) mal počas svojho pôsobenia vo funkcii dobré finančné krytie.
Jeho firma Komed, ktorá má len jedného zamestnanca, vyprodukovala za posledné dva roky zisk prevyšujúci 700-tisíc eur.
Odborníci hovoria, že na pomerne nízke náklady ide o pozoruhodnú ziskovosť.
Na zisk Komedu, v ktorom je Paška jediným spoločníkom, písal v stredu vo svojom blogu Peter Kunder z Aliancie Fair-play.
Ešte pred ním na to upozornil Daniel Lipšic z Novy.
Čo priznalKomed
firma sídli v Košiciach;
jej jediným spoločníkom je Pavol Paška;
má jediného zamestnanca, zrejme konateľku Ľubicu Leuschel;
vlani mala firma tržby vo výške 440 447 eur;
osobné náklady boli 34 070 eur;
zisk pred zdanením dosiahol 353 432 eur.
Zákon politikovi nezakazuje byť spoločníkom vo firme, zakazuje len podnikať. Zisky však musia poslanci, a teda aj predseda parlamentu, priznať v majetkovom priznaní.
Paška má v priznaní na stránke Národnej rady iba príjmy z verejnej funkcie.
V kolónke iné príjmy má za roky 2012 aj 2013 nulu.
„Pavol Paška od roku 2002 riadne podával majetkové priznania, ktoré obsahovali všetky náležitosti vrátane príjmov podľa platného zákona,“ reagoval Pavel Chovanec, hovorca odchádzajúceho šéfa parlamentu.
Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií podľa neho ani raz nevyslovil žiadne pochybnosti a nezačal uplatňovať žiadne sankcie.
„Tieto peniaze firma zdaňuje, takže jediný majiteľ získal bez starostí legálne peniaze. Zatiaľ ich má vo firme ako v nejakej pokladničke, ale hocikedy si ich môže nechať vyplatiť cez dividendy,“ vysvetľuje o zisku Komedu Kunder.
Z eura zisk päť eurEseročka Komed so sídlom v Košiciach sa podľa predmetu podnikania zaoberá podnikateľským, organizačným, ekonomickým a účtovným poradenstvom.
Rovnako ponúka prípravné práce k realizácii stavieb, marketingové služby a prieskum trhu.
Firma podľa centrálneho registra zmlúv nemá žiadnu zmluvu so štátom, nie je napríklad ani v registri Košíc. Ponuku jej služieb na internete nenájdete.
Za rok 2013 mala podľa účtovnej uzávierky jedného zamestnanca. Pravdepodobne je ním konateľka Ľubica Leuschel.
Ku koncu minulého roka podľa uzávierky pribudol ďalší zamestnanec. Bližšie informácie o firme je ťažké zistiť, Komed nemá webovú stránku.
Podľa účtovnej uzávierky mala firma tržby 440-tisíc eur. Kunder tvrdí, že je to z pohľadu osobných nákladov „obdivuhodná suma“.
Na mzdy, sociálne odvody, gastrolístky a iné sociálne náklady dal Komed 34-tisíc eur.
„Každé euro investované do zamestnanca prinieslo firme ďalších 12 eur,“ vraví Kunder.
O „super efektivite“ firmy podľa Kundera hovorí aj výška jej zisku pred zdanením, ktorý presiahol 353-tisíc eur.
Táto suma tvorí až 80-percentný podiel na tržbách Komedu, čo je podľa Kundera „nedosiahnuteľný sen mnohých úspešných podnikateľov“.
„Inými slovami, každé vynaložené euro prinieslo päť eur naspäť,“ vysvetľuje.
„V tomto prípade ide o vysoko nadpriemerné hodnoty na slovenské pomery,“ komentuje zisk Paškovej firmy Ľuboš Vančo, šéf slovenskej pobočky globálnej siete poradenských spoločností KPMG.
Cieľ: schránkové firmyPaška odchádza z postu predsedu Národnej rady pre kauzu drahého nákupu cétečka v piešťanskej nemocnici. Predávala firma Medical Group, ktorá v minulosti patrila Paškovi.
Toho dlhodobo spájajú s viacerými firmami, ktoré v zdravotníctve obchodujú so štátom.
Vo firme Komed bol s Paškom v minulosti aj s Peter Lorko, ktorý pôsobil vo viacerých zdravotníckych firmách, napríklad aj v Medical Group.
Paška tvrdí, že už nemá podiel v Medical Group. Pri pátraní po skutočných vlastníkoch firmy vedú stopy do schránok v daňových rajoch.
Kauza cétečka priviedla ľudí aj na námestia. Opoziční lídri, ktorí protesty organizovali, vyzvali vládu na zastavenie všetkých obchodov štátu so schránkovými firmami.
Vládou vo štvrtok prešla novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorý zakazuje štátu obchodovať so schránkovými firmami v prípadoch, že nemožno zistiť konkrétneho majiteľa. V parlamente má byť novela na budúci týždeň.