BRATISLAVA. Ministerstvo obrany mohlo pištole a útočné pušky nakupovať cez verejnú súťaž, čo by pomohlo vygenerovať najnižšiu cenu.
Na margo utajeného kontraktu medzi Ministerstvom obrany a Českou zbrojovkou Uherský brod to v piatok na tlačovej konferencii povedal exminister obrany a člen Výboru pre obranu a bezpečnosť Martin Fedor, bývalý člen SDKÚ.
"Neviem, prečo Ministerstvo obrany postupuje pri obstarávaní pištolí a pušiek utajene, v koho je to záujme. Nespochybňujem potrebu prezbrojenia, ale na trhu existuje množstvo podobných ručných zbraní a výrobcov. Verejná súťaž by vygenerovala najnižšiu cenu za porovnateľnú kvalitu."
Katalógová cena zakúpenej pušky Bren je podľa neho okolo 3500 eur, kúpená bola za 4300 eur a podobná útočná puška americkej armády stojí okolo 1000 eur.
Cez agentúru NATO
Podpísaná zmluva pootvára dvere na prezbrojenie celej armády a otvára dvere aj pre ministerstvo vnútra v súvislosti s nákupom zbraní pre policajtov.
"Verejná súťaž je tu absolútne na mieste," zdôraznil Fedor.
Fedor je tiež presvedčený, že zbrane možno nakupovať aj cez akvizičnú agentúru NATO.
"Agentúra by zabezpečila interoperabilitu a jasný a transparentný nákup bez postranných dohôd s najlepšími cenami," odkázal s tým, že rezort obrany bude musieť na viaceré otázky odpovedať.

Tajne kúpil aj Spartany
Miroslav Beblavý (Sieť) sa vrátil k nákupu dvoch dopravných lietadiel Spartan. Ako tvrdí, aj v tomto nákupe je viacero nepríjemných otázok.
"Ministerstvo obrany podpísalo zmluvu, ktorú by už dnes nemohlo podpísať. Podľa najnovších zákonov je totiž potrebné aj v oblasti obrany vypisovať súťaže, ale táto zmluva bola ešte z roku 2008. Jej využite bol jediný spôsob pre MO, ako to urobiť takýmto spôsobom," poznamenal.
Ďalšiu výčitku má k tomu, že ministerstvo vylúčilo z verejnej obchodnej súťaže troch zo štyroch uchádzačov a ponechalo len taliansku spoločnosť Alenia.
"Nebola to žiadna súťaž," vyhlásil Beblavý.
Do tretice tvrdí, že konečná cena je v skutočnosti o päť miliónov eur vyššia, ako deklaroval rezort, teda nie 94 ale 99 miliónov eur.
Beblavý z týchto dôvodov avizoval, že predseda Siete Radoslav Procházka a Martin Fedor požiadajú o stretnutie s prezidentom Andrejom Kiskom ako najvyšším veliteľom vojsk o stretnutie.
S hlavou štátu chcú hovoriť o využívaní prostriedkov ministerstvom obrany.
Premiér argumentuje prácou
Premiér nákup pušiek bez súťaže obhajoval. Podľa neho bol v súlade so zákonom a v režime, ktorý zákon umožňuje.
Tvrdí, že rozhodnutie ministra Martina Glváča bolo kryté rozhodnutím vlády aj Bezpečnostnej rady v utajenom režime.
"Vidím množstvo dobrých argumentov aj dôvodov, prečo má význam spolupracovať s Českou zbrojovkou. Môžeme to nakúpiť aj od japonskej zbrojovky, ale budú Japonci na Slovensku niečo v budúcnosti vyrábať? Môžeme kúpiť pušky aj z Madagaskaru, ale bude tu Madagaskar na Slovensku vyrábať nejaké pušky? Český partner dnes vytvára na Slovensku stovky pracovných miest a má záujem ďalej rozvíjať spoluprácu v podnikoch, ktoré sú stále pod Ministerstvo obrany," dodal Fico s tým, že ďalšie informácie v piatok poskytne minister Glváč.