BRATISLAVA. Vláda Roberta Fica zo Smeru zvolila novú taktiku pri obhajobe utajeného nákupu zbraní s Českou zbrojovkou Uherský Brod.
Ministerstvo obrany podpísalo kontrakt na dodávku najmenej šiestich stoviek útočných pušiek a pištolí bez toho, aby dostala šancu konkurencia.
Podľa slov premiéra Fica je hlavné, že ich výrobca bude investovať na Slovensku. Česká zbrojovka nedávno rozbehla výrobu súčiastok v halách Vojenského opravárenského podniku Nováky.
„Prečo nepovieme verejnosti, že český partner vytvára na Slovensku stovky pracovných miest a že má záujem ďalej rozvíjať spoluprácu,“ zastal sa Fico v piatok postupu ministerstva.
O obchode podľa svojich slov vedel vopred. „Tento nákup schválila v utajenom režime vláda aj bezpečnostná rada štátu. Je to postup, ktorý nám zákon umožňuje,“ hovorí Fico.
Žiadny barter
Minister obrany Martin Glváč nechal podpísať kontrakt na ručné zbrane už pred dvoma mesiacmi bez toho, aby o tom informoval parlament či verejnosť. Jeho výšku nezverejnil, podľa informácií denníka SME má ísť o 3,25 milióna eur.
Zmluva zároveň dáva Českej zbrojovke veľmi dobrú pozíciu, aby postupne prezbrojila celú armádu.
Glváč doteraz kontrakt obhajoval inými argumentmi. Podľa neho bolo treba bez súťaže nakúpiť české zbrane, pretože armáda musí mať rovnakú výzbroj ako česká.
„Pre nás je rozhodujúce zjednocovať výzbroj s českou armádou, s ktorou pripravujeme spoločné jednotky,“ tvrdil doteraz.
Vznik pracovných miest doteraz spomínal len na okraj. „Prevádzka v Novákoch nebola pre nás hlavným faktorom, ale za každé pracovné miesto sa nechám aj lynčovať,“ hovoril Glváč.
Česká zbrojovka už v lete otvorila v Novákoch za účasti premiérov oboch krajín novú pobočku a zároveň sľúbila, že zamestná až dvesto ľudí.
Manažéri firmy až doteraz tvrdili, že ich investícia so zákazkami od slovenskej vlády nesúvisí. „Tento závod budujeme predovšetkým preto, že potrebujeme zvyšovať naše výrobné kapacity,“ povedal pred niekoľkými mesiacmi generálny riaditeľ zbrojovky Lubomír Kovařík.
Firma nedávno získala významné kontrakty od českej armády či mexickej polície a hlási sa aj do zbrojných tendrov vo Francúzsku či v Indii.
Aj Glváč v piatok pripustil, že kontrakt od slovenskej armády nie je možné s investíciou v Novákoch priamo spájať. „To nie je barter. Len je dobré, že tu Českú zbrojovku máme,“ povedal.

Marketingový ťah?
Investíciu v Novákoch spochybňuje slovenský výrobca pištolí Jaroslav Kuracina, ktorého firma Grand Power sa chcela tiež o zákazku uchádzať.
„Ide len o marketingový ťah, aby ministerstvo mohlo zdôvodniť predražené nákupy. Tam akurát lisujú nejaké súčiastky z umelej hmoty a plechu, ale žiadna reálna výroba tam nie je.“
Česká zbrojovka to odmieta a sľubuje, že na Slovensku bude reálne vyrábať.
„Už teraz sa tam robia dielce pre zásobníky a hlavne k našim novým pištoliam. Predpokladám, že budúci rok tam budeme kompletizovať aj útočné pušky,“ povedal Kovařík.
Reakcia ministerstva obrany
Reakcia na nepravdivé, zavádzajúce informácie denníka Sme, zaváňajúce záujmami zbrojárskej lobby.
Bratislava 29. novembra (TASR) - Ministerstvo obrany SR odmieta nepravdivé a nepresné informácie redaktora Vladimíra Šnídla v článkoch denníka Sme: "Glváč utajil nákup pušiek" a "Glváč tajne nakúpil české zbrane" uverejnené dňa 28.11.2014. Informácie redaktora považujeme za hrubé zneužitie práva na objektívne informovanie verejnosti. Nie je pravda, že ministerstvo obrany nakupuje v tichosti a tajne zbrane. O potrebe unifikácie, teda zjednocovaní výzbroje, ako aj o spolupráci s českou stranou už niekoľko mesiacov informujeme verejnosť prostredníctvom médií. Napriek tomu redaktor denníka Sme píše o týchto skutočnostiach ako obrovskej novinke, o ktorej nikdy nepočul.
Celý procesom sa spustil na základe spoločného rokovania vlád SR a ČR v Skalici 24. apríla 2014, kde obe strany deklarovali spoločný záujem zefektívnenia spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany. Výsledkom bolo slávnostné podpísanie "Deklarácie o spolupráci pri vytváraní podmienok pri obstaraní ručných zbraní" za účasti premiérov SR a ČR v Novákoch pri príležitosti otvorenia výrobného podniku Českej zbrojovky (200 novovytvorených pracovných miest).
V auguste prerokovala Bezpečnostná rada SR Hodnotenie bezpečnostnej situácie, kde boli priamo deklarované prioritné ciele a potreby Ozbrojených síl SR, ktoré je potrebné riešiť bezpodmienečne. Po schválení tohto materiálu v Bezpečnostnej rade SR bol následne prerokovaný aj vládou SR, ktorá uznesením poverila ministra obrany, aby postupoval v tomto procese.
Nákupom zbraní pre nový prápor ISTAR neprezbrojujeme celé ozbrojené sily, ako sa to snaží podsúvať redaktor denníka Sme Vladimír Šnídl. Niekoľkokrát mu osobne bolo povedané, že sa určite nebavíme iba o konkrétnych českých značkách. Vždy pre nás budú najdôležitejšie požiadavky vojakov, ktorí musia zadefinovať, aké zbrane potrebujú. V prípade nákupu Brenov pre ISTAR mu náčelník Generálneho štábu OS SR genpor. Milan Maxim ako aj veliteľ Pozemných síl OS SR brig. gen. Ondřej Novosad vysvetlili, že táto zbraň sa najviac priblížila tomu, čo požadovali. Ministerstvo obrany si preto nevie vysvetliť zavádzajúce informácie, ktoré publikuje, pričom vo svojich článkoch neustále dáva do popredia belgickú zbrojovku FN Herstal, ktorá neuspela v súťaži pre české ministerstvo obrany.
Redaktor za každú cenu degraduje tento projekt, ignoruje potrebu unifikácie, ktorú nespochybňujú ani bezpečnostní analytici a je plne v súlade so závermi samitu NATO v Chicagu 2012, kde sa členské krajiny zaviazali postupovať na báze "Pooling ang sharing". Pán redaktor sa zrejme nevie zmieriť s tým, že vojaci sa nebudú rozhodovať o svojich zbraniach a potrebách podľa jeho záujmov. Za každú cenu chce spochybniť čistotu tohto nákupu, ktorý je plne v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.
Redaktorovi denníka Sme Vladimírovi Šnídlovi sme zaslali stanovisko a požiadali ho o jeho zverejnenie v plnom znení, našu požiadavku ignoroval. V ňom sme ho upozornili, že pravdepodobne narába s informáciami, ktoré sú nepravdivé a zavádzajúce a môžu pochádzať z lobistického prostredia. Napriek tomu použil nepotvrdené, zavádzajúce a nepravdivé informácie napr. aj o nákupe pištolí, ktoré ministerstvo obrany v žiadnom prípade nenakupuje. Je absolútne zarážajúce, že po tlačovej konferencii ministra obrany, kde jednoznačne bolo vyhlásené, že pištole nenakupujeme, Vladimír Šnídl opätovne v článku "Glváč k nákupu pušiek: Garantujem Vám, že nie som zlodej" napísal, že "Slovenskí vojaci konkrétne dostanú útočné pušky CZ 805 Bren a niektorý z nových modelov pištole CZ 75." Je záujmom denníka Sme takto zavádzajúco, nepravdivo a neobjektívne informovať verejnosť, alebo akceptuje, že klamstvá a zavádzanie sú bežnou výbavou pri informovaní verejnosti.