BRATISLAVA. Podľa aktualizovaného odhadu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) dosiahol štrukturálny deficit verejnej správy vlani 2 % hrubého domáceho produktu (HDP) pri medziročnom zlepšení o 2,4 % HDP.
Strednodobý cieľ v podobe štrukturálneho deficitu vo výške 0,5 % HDP Slovensko zatiaľ nedosiahlo. Avšak tempo znižovania deficitu podľa rady výrazne prekročilo požadované ročné zlepšenie o 0,8 % HDP, ktoré by malo zabezpečiť jeho splnenie v stanovenom roku 2017.
V júli pritom rozpočtová rada odhadovala, že štrukturálny deficit vlani dosiahol 3 % HDP. Napriek tomu, že jednotlivé ukazovatele sa výrazne zmenili v porovnaní s júlovým hodnotením Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, nenastali žiadne zmeny v záveroch.
"Rada pre rozpočtovú zodpovednosť konštatuje, že v roku 2013 nedošlo k výraznej odchýlke a nie je potrebné spustiť korekčný mechanizmus," uviedla rada v aktualizovanej správe.
Hlavným dôvodom zmien v ukazovateľoch je prechod na novú metodiku vykazovania štatistických údajov ESA 2010. Metodická zmena viedla k zlepšeniu úrovne štrukturálneho salda a k zníženiu jeho požadovaného každoročného zlepšenia do roku 2017. Závery hodnotenia rady sú totožné so stanoviskom Ministerstva financií SR. V porovnaní s júlovou správou sa zblížili postupy pri odhade štrukturálneho salda so zámerom lepšie zohľadniť národné špecifiká a ekonomický vývoj Slovenska.
Napriek vecnej zhode zostávajú podľa rady otvorené otázky pri zaznamenaní niektorých príjmov z dividend a príjmov z DPH, pričom k ich vyriešeniu môže pomôcť stanovisko Eurostatu. V súčasnosti ešte pretrvávajú rozdiely medzi inštitúciami aj v iných hodnotených ukazovateľov, preto rozpočtová rada víta deklarovaný záujem rezortu financií pokračovať v zbližovaní metodiky s cieľom zvyšovania transparentnosti a jednoznačnosti hodnotenia.
Plnenie pravidla o vyrovnanom rozpočte za predchádzajúci rok sa na Slovensku vyhodnocuje v tomto roku prvýkrát. Do národnej legislatívy bolo toto hodnotenie premietnuté na základe záväzkov v rámci Európskej únie.
Fiškálny kompakt totiž vyžaduje od členskej krajiny zadefinovanie strednodobého cieľa, posudzovanie, či krajina dostatočne k cieľu napreduje a v prípade odchýlky spustenie korekčného mechanizmu. Zodpovednosť za vyhodnocovanie pravidla má na Slovensku rezort financií. V prípade potreby by zavádzanie korekčného mechanizmu schvaľoval vládny kabinet.