Rast cien na Slovensku stoplo administratívne opatrenie Ficovej vlády, silný vplyv dobrej úrody a lacnejší benzín a nafta.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Ceny na Slovensku boli v novembri v úhrne také isté ako pred rokom. A v porovnaní s októbrom dokonca mierne klesli.
V tomto roku to však nie je nič neobvyklé.
Čo v novembri zlacnelo
Tomu, že inflácia nevyskočila v novembri do kladných čísel, zabránili vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov. Štatistický úrad vypočítal, že sa ceny v železničnej doprave znížili o dvanásť percent.
Okrem toho sa znížili aj ceny pohonných látok, lebo ropa na svetových trhoch výrazne zlacnela. Aj keď vplyv lacnejšej ropy na ceny benzínu a nafty stlmilo oslabujúce sa euro.
Klesali aj ceny potravín, najmä ovocia a olejov a tukov, no aj mäsa a mierne aj ceny rýb. Naopak, rástli najmä ceny zeleniny, chleba a obilnín.
No zdraželi aj niektoré ďalšie tovary. Zvýšili sa napríklad ceny nábytku a vybavenia domácností, čo nebýva až tak zvykom. Oproti októbru stúpli o 0,9 percenta.
„Je to najviac minimálne za posledných štrnásť rokov,“ hovorí analytik Tatra banky Boris Fojtík. Dáva to do súvislosti s oživením na trhu s nehnuteľnosťami a s rastom miezd.
Rástli aj ceny odevov. Viac sme platili aj za ubytovanie v hoteloch či za objednané jedlo v reštauráciách.
Ceny by ešte nemali rásť
Rast cien sa nečaká ani v decembri. Napríklad preto, že niektoré skupiny cestujúcich začnú využívať nulové cestovné postupne, a preto sa očakáva, že ceny v železničnej doprave klesnú aj v decembri. Infláciu by mal navyše stále tlačiť nadol pokračujúci pokles cien ropy.
„Po prvýkrát v histórii tak Slovensko v tomto roku zaznamená priemerný pokles cien, a to o 0,1 percenta,“ hovorí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Výraznejší rast cien ekonómovia nečakajú ani v prvom polroku budúceho roku. Od januára zlacnie elektrina, predpokladaná nízka cena ropy udrží na nižších úrovniach ceny benzínu a nafty. Ekonómovia nečakajú ani výraznejší rast cien potravín.
Ak sa rast cien zrýchli, potom to bude najskôr koncom budúceho roka.
Bankoví analytici odhadujú, že v budúcom roku budeme mať infláciu približne na úrovni pol percenta. Aj to za predpokladu, že domácnosti budú zvyšovať svoju spotrebu takým tempom ako doteraz.