Brusel 3. júla (TASR) - Trhy kovov sa pripravujú na budúcoročné uvedenie eura do obehu, keď 12 členských štátov Európskej menovej únie (EMÚ) zošrotujú približne 300 000 ton starých mincí, z čoho zostane veľké množstvo medi a niklu.
Program razenia mincí pokračuje podľa plánu a dopyt po medenej zliatine, známej ako severské zlato, sa už na trhu odrazil. Dopyt sa však na budúci rok zníži a namiesto neho sa zvýši ponuka niklu a medi z likvidácie starých mincí. Ako informuje agentúra Reuters, severské zlato pozostáva z 89% medi, piatich percent hliníka, piatich percent zinku a jedného percenta cínu.
Členské krajiny EMÚ chcú dokončiť najväčšiu časť zmeny v priebehu dvoch týždňov, hoci národné meny si štatút legálneho platidla udržia až do konca februára. Národné mincovne, ktoré zodpovedajú za zber starých mincí, však nevedia, aké množstvo meny sa vráti, keďže nie je známe, koľko mincí sa v priebehu rokov stratilo a koľko si ľudia ponechajú zo sentimentálnych dôvodov.
Každá krajina má mince z rozdielnou štruktúrou kovov, hoci podľa údajov J.P.Morgan vznikne 60 000 ton medeného šrotu a 30 000 ton niklu. Nemecko v tejto oblasti dominuje a Federálny úrad pre správu dlhu (BSV) odhaduje, že zozbiera viac než 100 000 ton mincí.
Nemecko razí približne 17 miliárd mincí euro, no rovnako, ako ostatné krajiny, nemôže jednoducho použiť kov zo starej meny na novú, pretože euro používa úplne odlišnú zliatinu. Celkovo bude existovať osem mincí - 2 EUR, 1 EUR, 50 centov, 20 centov, 10 centov, ako aj päť-, dvoj- a jednocentovky. Dizajn je na jednej strane spoločný pre všetky štáty, na druhej strane budú národné motívy.
Všetky mince majú rovnakú špecifikáciu z hľadiska váhy, rozmerov a zliatiny. Pomedená oceľ bude slúžiť pre mince v hodnote jedného, dvoch a piatich centov, severské zlato pre 10, 20 a 50 centov a niklové zliatiny pre jedno a dve eurá. Mincovne teda budú musieť nájsť odberateľov starého kovu, čo podľa názoru odborníkov bude v niektorých krajinách ľahšie v prípade medzi než niklu.
(1 EUR = 42,190 SKK)
* 1 sov