BRATISLAVA. Tridsiatnik Pavol Horváth si vlaky InterCity pochvaľuje. Cesta prvou triedou z Košíc do Bratislavy je pre neho pohodlnejšia, než jazda autom po nedokončenej diaľnici.
„Služby sa zlepšujú, môžem vo vlaku oddychovať alebo pracovať, takže som celkom spokojný,“ rozpráva.
Ešte spokojnejší s vlakom, ktorý štátna Železničná spoločnosť (ZSSK) považuje za svoju pýchu, bol Pavol počas nedele. V spoji, ktorý pred pol desiatou vyrážal z Košíc, zostala prvá trieda zaplnená ani nie zo štvrtiny.
„Je príjemné cestovať takmer sám. Do jedálneho vozňa môžem ísť kedykoľvek a nemusím ako v minulosti čakať hodinu, kým sa tam uvoľní miesto,“ dodáva.
Práve súpravy InterCity sa od nedele stávajú skutočným testom toho, či je štátny dopravca schopný fungovať i v trhovom prostredí. Až doteraz totiž mal na dopravu medzi najväčšími slovenskými mestami monopol.
Príchod žltých vlakov RegioJetu však ponúkol cestujúcim možnosť výberu.
Toaleta s audiom
Stratégovia ZSSK v reakcii na konkurenciu zaviedli vo vlakoch InterCity viac zmien. Jedným z lákadiel sú pohyblivé ceny lístkov, ktoré sa odvíjajú od predstihu, v akom si ich zákazník objedná. Len táto novinka už počas nedele zlacnila cestu miestami až o tretinu.
Podobným spôsobom pribudla luxusná trieda „1 plus“, v ktorej má cestujúci k dispozícii trojchodové menu a pomerne kurióznu toaletu, kde mu spoločnosť robia zvuky čvirikajúcich vtákov.
Prinajmenšom v prvom spoji InterCity, ktorý v nedeľu v novom kabáte smeroval do Bratislavy, však o podobné vychytávky záujem nebol – v kupé vyhradenom práve pre novú business class necestoval ani jeden pasažier.
Podľa ZSSK to nič neznamená. „Tá služba funguje prvý deň. Prirodzene sa nedalo čakať, že bude hneď vyťažená,“ vysvetľuje hovorkyňa železníc Jana Morháčová.
Podstatne živšie už bolo v bežnej druhej triede. Pasažieri si pochvaľovali, že im štátny dopravca pridal k cene lístka bezplatnú vodu a noviny.
„Bolo to príjemné prekvapenie, niečo podobné som zatiaľ v našich vlakoch nezažila,“ hodnotila cestujúca Jana Otrubová, ktorá sa expresom IC vracala z dovolenky.
A vylepšením prešiel i reštauračný vozeň, kde pribudlo nové čalúnenie či obedové menu za desať či dvanásť eur vrátane kávy a zákuska.
Univerzálny sprievodca
Aj z pohľadu cestujúceho sa však dalo poznať, že štátny dopravca vo svojich novinkách trochu improvizuje.
Napríklad internetové objednávanie lístkov za nové ceny spustila ZSSK len dva dni vopred.
A rozširovanie služieb pre cestujúcich vyriešila zavedením funkcie „univerzálneho sprievodcu“. Kým v RegioJete sa o pasažierov starajú stewardky, ktorých hlavnou úlohou je roznášať teplé nápoje či jedlo, v štátnych InterCity im konkuruje sprievodca, ktorý popri kontrole lístkov tlačí vozík s novinami a balenými vodami.
Azda najčastejšia reklamácia cestujúcich súvisela s wifi pripojením, ktoré pravidelne vypadávalo.
„Sme v trochu iných časoch než pred pár rokmi. Už nie je taký problém zaviesť pripojenie, ktoré vydrží celú cestu, podobne ako to majú v Rakúsku či Nemecku,“ poznamenal cestujúci Pavol Horváth, ktorý je profesionálny IT špecialista.

Vynovená toaleta v štýle lesa.
Foto: Tibor Somogyi