KYJEV. Ukrajinská ekonomika by v budúcom roku mala klesnúť o 4,3 percenta a rozpočtový deficit by mal dosiahnuť 3,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).
S tým počíta návrh rozpočtu na rok 2015, ktorý v utorok predložila do parlamentu ministerka financií.
Informovala o tom agentúra Reuters.
Čakajú ťažký rok
Podľa Natalie Jareskovej zhruba 30 percent budúcoročného rozpočtu Ukrajiny pôjde na obranu a dlhovú službu.
"Čaká nás ťažký rok," povedala Jaresková poslancom, ktorí sú pod tlakom, aby návrh rozpočtu schválili čo najskôr a umožnili tak krajine získať ďalšiu tranžu úveru od Medzinárodného menového fondu (MMF).
Celková hodnota dvojročného úveru MMF pre Ukrajinu dosahuje 17 miliárd dolárov (13,92 miliardy eur).
Ministerka zároveň poukázala na vysokú daň, ktorú musí Ukrajina platiť v dôsledku konfliktu s proruskými separatistami.
Konflikt na východe Ukrajiny stojí štát každý deň v prepočte 6,3 milióna dolárov. "Bez pomoci zahraničných partnerov nebudeme schopní krízu prekonať," povedala.
Začiatkom mesiaca ukrajinská vláda oznámila, že potrebuje, aby MMF svoj program pomoci rozšíril, keďže ekonomické vyhliadky krajiny sa zhoršili.
Fond, ako aj západné štáty, ktoré Ukrajinu podporujú, však dali najavo, že ďalšia finančná pomoc bude závisieť od toho, či Ukrajina začne realizovať dlhodobo sľubované reformy.
Protest v Kyjeve
Na znak nesúhlasu s úspornými opatreniami navrhnutými vládou sa v utorok pred budovou parlamentu v Kyjeve zhromaždili tisíce ľudí.
"Predovšetkým chcú schváliť rozpočet, s ktorým väčšina tu dnes zhromaždených ľudí nie je spokojná," uviedol Vitalij Jahno, koordinátor tzv. finančného majdanu.
Podľa korešpondenta agentúry RIA Novosti sa do protestu zapojilo približne 2500 ľudí. Budovu parlamentu strážili stovky príslušníkov bezpečnostných síl vrátane Národnej gardy.
Jeden z demonštrantov uviedol, že sú pripravení na ďalšie štádium. "Ak budú naše požiadavky opäť ignorované, sme pripravení na radikálne opatrenia," varoval.
Ukrajinský parlament by mal počas utorka prerokovať približne 40 legislatívnych návrhov vlády týkajúcich sa budúcoročného rozpočtu. Obsahujú napríklad zmrazovanie platov, zníženie dôchodkov či zrušenie výhod v oblasti vzdelávania a zdravotníctva.
Demonštrácie sa začali minulý týždeň, keď približne 400 dlžníkov a investorov pochodovalo k budove národnej banky a žiadalo jej šéfa o stretnutie. Chceli takto zabezpečiť prijatie zákona o regulácii bankových úverov a vkladov.
Demonštranti taktiež žiadali o schôdzku s ministrami financií a spravodlivosti, ako aj premiérom Arsenijom Jaceňukom.
Dlhujú aj za plyn
Rusko medzitým prostredníctvom ministra energetiky Alexandra Novaka uviedlo, že zastaví dodávky plynu pre Ukrajinu, ak Kyjev nesplatí dlh voči Rusku v hodnote 1,65 miliardy dolárov (1,35 miliardy eur).
"Na základe podpísanej dohody sa žiadne dodávky v januári realizovať nebudú, ak dlh v hodnote 1,65 miliardy dolárov nebude splatený," povedal Novak.
Zároveň dodal, že cena ruského plynu pre Ukrajinu by sa v 1. štvrťroku budúceho roka mala pohybovať od 340 do 360 dolárov za 1000 kubických metrov. To znamená určité zníženie ceny.
"Naše (predchádzajúce) rokovania, ktoré sa uskutočnili v októbri, vychádzali z cenovej prognózy na úrovni 360 dolárov za 1000 kubických metrov. Momentálne nevylučujeme nižšiu cenu," povedal ruský minister.
Po takmer šesť mesiacov trvajúcom výpadku Rusko 9. decembra opätovne začalo Ukrajine dodávať plyn.
Dočasná dohoda, ktorú Moskva a Kyjev uzatvorili koncom októbra a ktorá umožňuje zabezpečiť dodávky plynu Ukrajine do konca marca, počíta so splatením ukrajinského dlhu za ruský plyn vo výške 3,1 miliardy dolárov do konca roka. Celková hodnota dlhu dosahuje 5,3 miliardy dolárov.
Ukrajinský plynárenský koncern Naftogaz už 1,45 miliardy dolárov zaplatil a zároveň poslal Gazpromu na účet aj 378 miliónov dolárov ako preddavok na zaistenie decembrových dodávok.