BRATISLAVA. Štátna ochrana prírody v Banskej Bystrici vypísala deň pred Štedrým dňom súťaž na projekt ochrany 34 vtáčích území na Slovensku za 580-tisíc eur. Oznam o zákazke vypísala tak chvatne, že termín ponúk dala na 10. decembra 2014, upozornila slovenská pobočka Transparency International na Facebooku.
Tender Štátnej ochrany prírody bol pritom len jedným z mnohých, ktoré vypísali štátne inštitúcie deň pred Štedrým dňom, podľa Transparency International totiž 23. decembra vyhlásili viac ako sto súťaží. Nový tender na štátnu zákazku sa tak v ten deň objavil v priemere každých päť minút.
Obstarávanie
Predvianočné tendre
23. decembra na Slovensku vyhlásili nový tender na štátnu zákazku v priemere každých 5 minút.
Ohlásilo sa tak 101 nových zákaziek, čo je asi štyrikrát viac ako v bežný deň.
Až 27 oznamov o tendroch spolu za 16 miliónov eur má uzávierku už 12. januára 2015.
Viac firiem, lepší nákup
V utorok 23. decembra vyhlásilo tender aj ministerstvo školstva, ktoré zháňa licencie na antivírové softvéry. Termín vypísania súťaže obhajuje tým, že licencie na antivírové softvéry sa končia v najbližších dňoch a preto potrebovali vyhlásiť verejné obstarávanie čo najskôr.
„Lehota na predkladanie ponúk končí 13. februára 2015 o 9. hodine. Myslíme si, že jednotlivé subjekty budú mať dostatok času na predloženie svojich ponúk,“ dodala hovorkyňa ministerstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Podľa Emílie Sičákovej– Beblavej z Transparency International by malo verejné obstarávanie slúžiť na to, aby sa za verejné financie dobre nakúpilo. „Pod dobrým nákupom rozumiem najlepšiu možnú kvalitu za čo najnižšiu cenu,“ tvrdí.
To sa dá podľa nej dosiahnuť len tým, že sa súťaže zúčastnia viacerí záujemcovia. „Pravdepodobnosť toho, že potenciálni uchádzači zrušia plánované osobné a firemné dovolenky, len aby stíhali lehoty, ktoré začali plynúť, a pripravili kvalitné ponuky na dané obstarávania, je pomerne nízka,“ povedala o vyhlasovaní tendrov deň pred Vianocami.
Vyčistili stôl
Veľká časť z vianočných obstarávateľov nevníma férovosť a otvorenosť procesu nákupu ako dôležitú súčasť toho, aby sa za verejné peniaze dobre nakúpilo, tvrdí Sičáková-Beblavá.
„Reguláciu nákupov skôr považuje za nevyhnutné zlo, kde treba dodržať formálne pravidlá, ale nie je to pre nich nástroj na dobré nákupy,“ hovorí. Podľa nej si táto časť obstarávateľov len rýchlo formálne spravila svoju prácu, vyčistila stôl a išla na dovolenky.
Druhá časť inštitúcií si už podľa nej preddohodla partnerov a chcela len rýchlo urobiť nákup. „A pred Vianocami je obdobie, keď sa silná konkurencia pravdepodobne neobjaví,“ hovorí.
Obmedziť takéto správanie úradníkov by sa podľa nej dalo tak, že by sa lehoty, hlavne tá na predloženie ponúk, počítali len cez pracovné a nie kalendárne dni.
Behrová: Má to dôvod
Vyhlasovanie súťaží pred Vianocami nevidí tak negatívne poradkyňa ministra vnútra Roberta Kaliňáka Tatiana Behrová, ktorá má na starosti verejné obstarávanie.
Vidí viac dôvodov na to, prečo mnohé inštitúcie vyhlásia súťaže 23. decembra. „Je to najmä vec naháňania lehôt, najmä pri fondoch,“ hovorí Behrová.
Ak obstarávateľ stanoví lehotu na predkladanie ponúk tak, že zohľadní dni, keď sa nepracuje, neobmedzuje tým podľa Kaliňákovej poradkyne súťaž. „Kalkulovať s tým, že vianočný vestník si nikto nevšimne, by bolo naivné,“ dodáva.
Pravdou je, že tendre vo väčšom počte nevypisovali štátne úrady len pred týmito Vianocami. Podobne ohlásili nákupy viaceré inštitúcie aj vlani. Napríklad veľké štátne nemocnice v Nitre či Prešove chceli predať majetok tesne pred Vianocami. Išlo o majetky s odhadovanou cenou pol milióna eur.