BRATISLAVA. Prví dôchodcovia, ktorí môžu od januára žiadať o penziu z druhého dôchodkového piliera, si budú vyberať z ponúk troch životných poisťovní.
Ide o poisťovne Allianz, Generali a Union, ktoré ešte pred Vianocami získali od Národnej banky Slovenska povolenie na výplatu penzií.
Ponuky životných poisťovní predostrie žiadateľom o dôchodok z druhého piliera Sociálna poisťovňa.
Do finančnej skupiny, v ktorej je poisťovňa Allianz, patrí aj najväčšia dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) na Slovensku – Allianz DSS. Generali poisťovňa má zase 50 percent v penzijnej spoločnosti VÚB Generali DSS. Poisťovňa Union zastúpenie v druhom pilieri nemá.
Zopár desiatok eur
Väčšina ľudí, ktorí môžu v roku 2015 požiadať o penziu z druhého piliera, si tam za necelých desať rokov jeho fungovania často nenasporila viac ako päťtisíc eur.
V praxi to znamená, že prví dôchodcovia s kombinovanou penziou často nedostanú z druhého piliera viac než 30 eur mesačne.
Takáto penzia bude tvoriť odhadom sedem až desať percent ich celkového dôchodku. Podstatnú časť ich penzie by im mala vyplácať Sociálna poisťovňa. Len v nej si počas väčšej časti pracovného života platili sociálne odvody.
Zo začiatku budú mať ľudia s kombinovaným dôchodkom podľa ekonómov spravidla o niečo nižšiu penziu, ako keby boli iba v prvom pilieri. Neskôr sa tento pomer otočí.
Kto získa peniaze na ruku
Poisťovne vyrátajú žiadateľom dôchodok jednak podľa toho, akú sumu si v druhom pilieri nasporili, a tiež, v akom veku oň žiadajú. Ale aj podľa toho, aké úmrtnostné tabuľky použijú a aké náklady si zaúčtujú.
II. pilier
O dôchodkoch
V druhom pilieri si sporí na penziu asi 1,45 milióna ľudí. Odvádzajú tam štyri percentá z hrubej mzdy, väčšia časť sociálnych odvodov zostáva v Sociálnej poisťovni.
Z druhého piliera sa zatiaľ dôchodky nevyplácali. Približne 3000 sporiteľov už však môže v roku 2015 požiadať o výplatu penzie z neho. Ide o ľudí, ktorí dosiahli dôchodkový vek.
O dôchodok sa dá žiadať buď v Sociálnej poisťovni, alebo v dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
Štát dal poisťovniam pri výpočte penzií pomerne voľné ruky, ale zakázal im účtovať si náklady na sprostredkovateľov.
Väčšina sporiteľov bude mať z druhého piliera len doživotný dôchodok.
Menšia časť sporiteľov, ktorí v hrubom zarábali aspoň 1,25-násobok priemernej mzdy, čo je dnes asi 1030 eur, môžu dostať časť úspor aj na ruku. V prvom roku to však nebude viac ako dvanásť percent sporiteľov.
Kam treba ísť
Budúci penzisti môžu požiadať o penziu z druhého piliera v Sociálnej poisťovni alebo v DSS.
Potom dostanú ponukový list so sumami dôchodkov, ktoré by im vyplácali jednotlivé životné poisťovne.
Budú mať 30 dní na to, aby si z ponúk vybrali. Ak si žiadnu nevyberú, o dôchodok z druhého piliera môžu požiadať aj neskôr.