Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
VILNIUS, PRAHA. Na hlavnom námestí litovskej metropoly Vilniusu je bankomat. Včera k nemu za veľkej pozornosti občanov a novinárov pristúpil premiér Algirdas Butkevičius a zo svojho účtu vybral prvú desaťeurovú bankovku.
„Je to náš garant ekonomickej a politickej bezpečnosti,“ povedal predseda vlády bývalej sovietskej republiky na slávnostnom zhromaždení priamo na námestí.
Litva sa o polnoci 1. januára stala devätnástym členom Európskej únie, ktorý prijal euro. V 690 zmenárňachh po celej krajine si občania tejto pobaltskej republiky môžu teraz úplne bez poplatkov zameniť litasy za eurá.
Komerčné banky ponúkajú ľuďom v nasledujúcich šiestich mesiacoch rovnaké podmienky. Litovská pošta bude meniť peniaze do marca, na vidiek pošle mobilné zmenárne.
Dva týždne s litasom
Pošta sa na eurá starostlivo pripravovala a od 30. decembra dodnes bola zatvorená, za čo zožala veľkú kritiku občanov, ktorým v súvislosti s prechodom na euro „zamrzlo“ internetové bankovníctvo. Inak Litovčania nemajú príliš veľa dôvodov na sťažnosti. Ten, kto má úspory na bankovom účte, nemusí urobiť nič, včera sa uložené peniaze automaticky premenili na európsku menu.
V litovských obchodoch bude litas dožívať až do 15. januára. Znamená to, že keď pôjde zákazník nakúpiť, môže ešte platiť litasmi aj eurami, ale predavači mu budú vydávať už len eurá.
Najväčšia z troch pobaltských republík uvažovala o zavedení eura už od roku 2007, ale pre pomerne vysokú infláciu 2,7 percenta nespĺňala podmienky Maastrichtskej zmluvy. Zatiaľ čo obe zvyšné pobaltské krajiny už eurom platili, Litva sa urputne snažila zlepšiť ekonomické ukazovatele. Lenže v roku 2009 prežila hlbokú recesiu. Dokázala sa však obdivuhodne vzchopiť.
Smerom od Ruska
Litovská verejnosť nie je v názore na vstup do eurozóny jednotná. Časť jasá, časť sa s národnou menou lúči ťažko. Ľudia sa boja, že akákoľvek kríza v Európskej únii sa teraz oveľa bolestnejšie dotkne aj ekonomiky pobaltskej krajiny. Podľa prieskumov eurobarometra ešte v septembri podporovalo zavedenie eura len 47 percent obyvateľov, 49 percent bolo jednoznačne proti.
Litovská vláda začala obrovskú informačnú a propagačnú kampaň s dôrazom na to, čo dobré euro Litovčanom prinesie. „Ceny by sa nemali zvýšiť viac než o 0,3 percenta,“ sľubuje aj teraz Litovčanom minister financií Rimantas Šadžius v litovských médiách.
Na ceremoniáli k prijatiu eura uviedol, že Litva urobila tretí dôležitý integračný krok. Prvé dva urobili pobaltské krajiny už v roku 2004, keď vstúpili do Európskej únie a NATO napriek veľkej nevôli Ruska, do ktorého sféry pred rokom 1989 patrili.
Výsledok vládnej propagačnej kampane v prospech eura sa prejavil o necelé tri mesiace – v novembri bolo za prijatie eura už 63 percent Litovčanov. Priaznivci aj odporcovia eura sa pred 31. decembrom snažili svoje litasy minúť, čo potešilo litovských obchodníkov. Mizli televízory aj chladničky, počítače aj jedlo. V trojmiliónovej krajine na mnohých dokonca nevyšlo.
„Už čoskoro sa litovské euro rozšíri po celej Litve aj po Európe. Máme možnosť rásť a byť moderným európskym štátom,“ uviedla v novoročnom prejave prezidentka Litvy Dalia Grybauskaité.
A spomenula tiež „oslobodenie od energetického tlaku“. Nepochybne mala na mysli tlak susedného Ruska. Euro sa tak stalo pre Litvu nielen technickou zmenou, ale aj ďalším symbolom odpútania sa od minulosti, v ktorej bolo Pobaltie násilne začlenené do východného bloku.
Vo svetle súčasných udalostí na Ukrajine je Pobaltie opäť krajne znepokojené a pred rastúcou agresiou Ruska sa chce brániť konečným začlenením do európskeho spoločenstva.