PEKING. Čína zrušila systém kvót na vývoz prvkov vzácnych zemín, ktoré sú dôležité vo viacerých sektoroch hospodárstva, vrátane automobilového a zbrojárskeho priemyslu, či pri výrobe mobilných telefónov.
Reagovala tak na rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie (WTO), že vývozné obmedzenia poškodzujú svetový obchod. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a DPA, ktoré sa odvolali na informácie čínskych médií.
Podľa médií čínske ministerstvo obchodu zverejnilo koncom minulého roka informáciu, že ruší platnosť kvót na vývoz prvkov vzácnych zemín.
Ide o skupinu 17 kovov, ktoré sú kľúčové pri výrobe optických prístrojov, katalyzátorov, mobilných telefónov, veterných turbín, zdravotníckych prístrojov či výrobkov v zbrojárskom priemysle.
Na vývoz budú potrebné licencie, no objem, aký bude možné vyviezť, už stanovovaný nebude, oznámilo ministerstvo obchodu. Čína sa na svetovej produkcii prvkov vzácnych zemín podieľa zhruba 90 % a na vývoze približne 97 %.
Peking o zrušení kvót rozhodol po tom, ako WTO minulý rok po sťažnostiach USA, Európskej únie a Japonska vydala verdikt, že stanovenie vývozných kvót obmedzuje svetový obchod a porušuje tak pravidlá organizácie.
Čína zaviedla prísne kvóty v roku 2010 s tým, že neregulovaná ťažba týchto komodít spôsobila v posledných rokoch vážne škody na životnom prostredí.
O dva roky neskôr ale EÚ, USA a Japonsko podali sťažnosť na pôde WTO, pričom argumentovali, že kvóty spôsobili prudký rast cien a poškodili trh.
Organizácia následne minulý rok rozhodla, že prudké obmedzenie vývozu prvkov vzácnych zemín v skutočnosti neférovo zvýhodňuje čínskych producentov. Napríklad americkí výrobcovia museli platiť za tieto komodity trikrát viac než čínska konkurencia.