Európska centrálna banka plánuje púšťať do obehu ešte viac hotovosti, okrem eur je na trhu aj prebytok ropy.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
FRANKFURT, BRATISLAVA. Spoločná európska mena sa začiatkom týždňa dostala pod psychologickú hranicu 1,20 dolára za euro.
Euro sa v pondelok posunulo najnižšie na 1,1864, čo je najmenej od marca 2006, podobne v utorok. Spoločná mena sa oslabuje už niekoľko mesiacov. Ešte v lete 2014 sa zaň vyplácalo 1,4 dolára.
Neistota na devízových trhoch vládne najmä pre situáciu v Grécku a predpoklady, že Európska centrálna banka (ECB) začne do obehu púšťať ďalšiu hotovosť.
Grécko má tri týždne do predčasných parlamentných volieb a v Únii sa opäť rozbehla debata o jeho prípadnom vystúpení z eurozóny. Podľa nemeckého magazínu Spiegel pokladá nemecká vláda odchod Grécka od eura za zvládnuteľný.
Vývoj kurzu eura k doláru
Zdroj: Yahoo Finance
Platiť za peniaze
Obchodníci odôvodnili pokles eura aj opatreniami, ktoré už dlhšie zavádza ECB. V lete ako prvá veľká centrálna banka sveta zaviedla mínusové úrokové miery na peniaze, ktoré si banky v nej uložia.
Znamená to, že európske bankové domy nedostanú za ne žiadne úroky – naopak, ešte jej za to musia zaplatiť. Prezident ECB Mario Draghi sa tým usiluje podporiť poskytovanie úverov firmám a obyvateľstvu. Malo by sa tým rozbehnúť rýchlejšie investovanie podnikov a míňanie spotrebiteľov. Oboje pomáha rastu ekonomiky.
Tú potrebuje ECB rozbehnúť najmä v južnej Európe, kde v niektorých krajinách vládne vysoká nezamestnanosť a hospodársky úpadok. Cieľom je aj zabrániť deflácii a udržať infláciu nad nulovou hranicou.
Európa dolu, Amerika hore
ECB sa však tieto nástroje v boji s nízkou infláciou a nezamestnanosťou zatiaľ príliš neosvedčili. Draghi preto čoraz viac zdôrazňuje, že je pripravený na ďalšie kroky.
Pripravujeme sa zmeniť začiatkom tohto roka objem, rýchlosť a kombináciu našich opatrení, ak to bude nutné, povedal minulý týždeň denníku Handelsblatt.
Práve jeho slová boli pre trhy poslednou kvapkou, ktorá ich presvedčila, že ECB čoskoro začne nakupovať štátne dlhopisy krajín eurozóny, a tým im umožní viac si požičiavať. Prinesie to ďalšie uvoľnenie peňažnej politiky.
Na druhej strane sa v USA pripravujú na sprísnenie peňažnej politiky, dokonca sa hovorí o prvom zvyšovaní úrokových sadzieb dolára po finančnej kríze.
Americká ekonomika na rozdiel od tej európskej oživuje, rastie aj zamestnanosť, čo posilňuje pozíciu dolára.
Analytici predpokladajú, že tento rok euro padne ešte nižšie, spomínajú dokonca paritu 1:1. „V decembri 2015 by sa kurz eura a dolára mohol pohybovať okolo 1,16 dolára za euro,“ je opatrnejšia analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.
Začiatkom týždňa sa oslaboval aj ruský rubeľ, v utorok klesol až na 63 rubľov za dolár.
Ropa čoraz lacnejšia
Pokračuje aj zlacňovanie ropy. Vysoká ponuka na komoditných trhoch dostala severomorskú ropu Brent pod hranicu 52 dolárov za barel, čo je najmenej od začiatku finančnej krízy.
Podľa obchodníkov cenu stlačili správy o plánovanom náraste produkcie čierneho zlata v Iraku. Tam sa koncom minulého roka vyťažilo najviac ropy od 80. rokov minulého storočia.
Rusko nedávno tiež informovalo, že vlani vyťažilo najviac ropy vo svojej histórii od zániku Sovietskeho zväzu.