Za dva dni požiadalo o dôchodok z druhého piliera trinásť seniorov. „Prví žiadatelia pochádzajú z okresov Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica, Trenčín a Senica,“ konštatuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Dôchodcovia, ktorí požiadajú o rentu tento rok, by mali v priemere dostať z druhého piliera 30 eur mesačne. Odhaduje to Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií.
Menej aj viac
Inštitút vo svojej analýze do priemernej renty zarátal aj tých, ktorí majú na účte príliš málo peňazí, a teda nebudú môcť požiadať o výplatu dôchodku.
Ak by si ich odmyslel, priemerne by starobní dôchodcovia dostali tento rok zo súkromných úspor 34 eur. Desať percent dôchodcov s najnižšou rentou bude dostávať v priemere 3,3 eura. Tí s najvyššími zárobkami by mali v priemere dostávať 94 eurový dôchodok.
Renta z druhého piliera bude tvoriť len 7,7 percenta z celého dôchodku. Zvyšok vyplatí Sociálna poisťovňa.
Aká bude skutočná výška renty jednotlivých dôchodcov zo súkromného systému, sa však nedá presne povedať. Bude totiž závisieť nielen od nasporenej sumy, ale aj od toho, čo seniorovi ponúknu poisťovne.
Začnú sa vyplácať prvé dôchodky z druhého pilieraČítajte
Nízke zhodnotenie
Dôvodov, prečo budú dostávať tak málo, je viac. Dĺžka sporenia, pomer odvodov medzi prvým a druhým pilierom a pomerne nízke zhodnotenie úspor. Od januára 2009 do konca minulého roka sa napríklad fondy v druhom pilieri zhodnotili o 13 percent. Naproti tomu akciový index MSCI World zarobil v rovnakom období 143 percent. „Zo súčasného majetku sporiteľov príspevky tvorili 97 percent a zhodnotenie len tri percentá,“ konštatujú analytici inštitútu Juraj Franek a Katarína Strížencová.
Dôvodom je aj nečinnosť sporiteľov. Už druhý rok má viac ako 90 percent z nich úspory uložené v konzervatívnych, teda najmenej výnosných fondoch.
Nízke dôchodky z druhého piliera však neznamenajú nízky celkový dôchodok. „Dôchodcovia dostanú väčšinu dôchodku z prvého piliera, keďže tam odvádzali odvody väčšinu svojho života,“ dodávajú autori analýzy.