1.Cena ropy prudko klesá
Boris Tomčiak, Colosseum
Myslíme si, že v prvých dvoch mesiacoch tohto roku bude cena ropy hľadať dno, keďže prebytok pretrváva.
Do konca januára by krátkodobo mohla cena ropy klesnúť k 40 dolárom za barel.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zatiaľ neplánuje znížiť kvótu, ktorú na konci novembra ponechala na úrovni 30 miliónov barelov denne.
Rusko momentálne ťaží 10,66 milióna barelov denne a podľa vyjadrenia ministra energetiky chce takýto objem dodávať po celý rok 2015.
Spojené štáty postupne svoju produkciu zvyšujú a momentálne ťažia 9,1 milióna barelov denne. V tomto roku by mohli zvýšiť produkciu na 9,5 milióna denne.
2.Eurozóna je v deflácii
Jiří Cihlář, Next Finance
Eurozóna po piatich rokoch znova spoznáva, čo je to deflácia. Podľa predbežného odhadu poklesli v decembri spotrebiteľské ceny v menovej únii o 0,2 percenta.
ECB nedokázala ani napriek snahe zabrániť tomuto scenáru. Nepomohlo ani zníženie úrokových sadzieb pod nulu, ani poskytovanie lacných pôžičiek komerčným bankám.
Želaný efekt nepriniesol ani výkup určitých druhov zaistených aktív. Najväčším vinníkom prepadu eurozóny do deflácie sú strmo klesajúce ceny energií a chýbajúca dôvera domácností a firiem. ECB v najbližších mesiacoch pravdepodobne siahne po ešte silnejšom nástroji.
3.Euro sa rýchlo oslabuje
John J.Hardy, Saxo Bank
Po prelomení psychologickej hranice 1,20 dolára za euro sa euro oproti doláru obchoduje na takmer desaťročných historických minimách. Môže to byť len štartovacia pozícia pred ďalším a dlhším oslabovaním sa až k úrovni 1,15.
Dva kľúčové faktory, ktoré stoja za pádom eura, sú očakávané spustenie programu kvantitatívneho uvoľňovania zo strany ECB, ktoré by malo zabrániť japonskému štýlu deflácie v eurozóne, a znovu oživenie obáv z dlhovej krízy.
Na druhej strane stojí americký FED, ktorý naopak monetárnu politiku sprísňuje. Dokonca si brúsi zuby na prvé zvýšenie úrokových sadzieb.