CARACAS. Venezuelská vláda poslala armádu strážiť sklady a obchody s potravinami. Ľudia pociťujú čoraz vážnejší nedostatok tovarov. Koncom minulého týžňa vytvorili ľudia pred obchodmi s potravinami dlhé rady, ktoré sa miestami natiahli cez niekoľko ulíc.
V hlavnom meste juhoamerickej krajiny bol problém zohnať napríklad prací prášok alebo kuracie mäso.
„Nosíme špinavé šaty, lebo nemôžeme kúpiť prací prášok. Už kúpim čokoľvek, čo sa mi podarí nájsť,” povedala 27-ročná údržbárka Lisbeth Elsová počas čakania v rade pred supermarketom.
„Prací prášok som dnes hľadala už v šiestich obchodoch. Nedá sa nikde zohnať,“ dodáva Elsová.
Chýbajú doláre
Cestu k dovozovým výrobkom skomplikovali padajúce ceny ropy, čo prehĺbilo nedostatok cudzej meny v krajine.
Podľa oficiálneho kurzu na vládou kontrolovanej burze sa za jeden dolár platí približne šesť bolívarov. Na čiernom trhu sa za dolár platí približne tridsaťnásobne viac.
Problém je zohnať toaletný papier, ale aj autobatérie. Medziročná miera inflácie v krajine stúpla v novembri na 64 percent. Rady budú pred obchodmi, až kým sa nezmierni kontrola cien, povedal riaditeľ caracaskej firmy Datanlisis Luis Vicente Leon.
Vládni predstavitelia sa podľa štátnej spravodajskej agentúry AVN minulý týždeň stretli so zástupcami majiteľov obchodných reťazcov. Ministerka vnútra Carmen Mendelezová vyhlásila, že do distribučných centier aj obchodov pošle bezpečnostné zložky. Vojaci majú chrániť zákazníkov a zaistiť zásobovanie.
„Neprepadajte zúfalstvu. Máme výrobky pre všetkých, ktorí sú pokojní a trpezliví. Obchody sú plné,” povedala ministerka v štátnej televízii.
Prezident Nicolas Maduro ľuďom v prejave sľúbil „ekonomický protiútok, ktorý vytiahne krajinu z recesie“. Jeho súčasťou má byť aj úplná reforma systému výmeny zahraničnej meny. Podrobnosti novej iniciatívy vláda zatiaľ nezverejnila.
Doteraz najhoršie
„To, čo vidíme, je horšie ako zvyčajne. Nie je to len sezónny problém,“ povedal Leon. „Firmy pod hrozbou devalvácie nevedia, ako doplnia svoj inventár alebo obstarajú nový tovar,“ dodal.
Cena venezuelskej ropy, ktorá tvorí viac ako 95 percent exportu krajiny, sa z júnového maxima prepadla o viac ako polovicu.
„Takéto zlé to ešte nebolo. Videla som rady, v ktorých stáli tisíce ľudí,“ povedala analytička Greisly Jarpeová. V Caracase čakala v rade na mydlo. „Ľudia sú takí zúfalí, že v radoch aj spia,“ dodala.
Autor: Andrew Rosati © Bloomberg