ŠTRASBURG. Európsky parlament v utorok podľa očakávaní schválil legislatívny návrh, ktorý umožní členským štátom obmedziť alebo zakázať na svojom území kultiváciu plodín obsahujúcich geneticky modifikované organizmy (GMO), a to aj v prípade, že boli schválené na úrovni EÚ.
Text revidovanej smernice, na ktorom sa parlamentní vyjednávači dohodli so zástupcami ministrov EÚ, bol v pléne schválený pomerom hlasov 480:159, 58 poslancov sa hlasovania zdržalo.
Na pozmenenej smernici sa zákonodarný zbor Únie dohodol s Radou EÚ už v decembri.
Návrh smernice bol pôvodne predložený už v roku 2010, legislatívny proces však pre nezhody medzi členskými štátmi uviazol na štyri roky v slepej uličke.
Celec: Okolo GMO je hystéria a rôzne light nápoje sú bez problémovČítajte
Väčšia voľnosť
"Táto dohoda poskytne viac flexibility členským štátom, ktoré si želajú obmedzenie kultivácie geneticky modifikovaných plodín na svojom území. Bude však tiež usmerňovať debatu medzi zástancami a odporcami geneticky modifikovaných plodín, ktorá nie je ani zďaleka na konci," uviedla parlamentná spravodajkyňa legislatívnych zmien, belgická liberálna poslankyňa Frédérique Riesová.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker prisľúbil, že v prípade priaznivého postoja EP posilní demokratický proces, pokiaľ ide o povoľovanie geneticky modifikovaných organizmov v Európe, a zaistí, že výskum bude skutočne nezávislý.
Nové pravidlá umožnia členským štátom zakázať geneticky modifikované organizmy z dôvodov súvisiacich s politikou v oblasti životného prostredia, a to nad rámec zdravotných a environmentálnych rizík, na ktoré môže pri posudzovaní poukázať Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA).
Na Slovensku pestujú geneticky upravenú kukuricu, farmárov nenadchlaČítajte
Plodiny majú strážiť
Členské štáty však budú môcť zakázať geneticky modifikované plodiny aj z iných dôvodov, napríklad požiadaviek v oblasti územného plánovania, sociálno-ekonomických vplyvov, v snahe predísť neúmyselnej prítomnosti geneticky modifikovaných organizmov v iných produktoch, ako aj cieľov poľnohospodárskej politiky.
Zákaz by sa mal týkať aj skupín geneticky modifikovaných organizmov definovaných plodinou alebo vlastnosťami.
Kukurica MON810 je v súčasnosti jedinou geneticky modifikovanou plodinou, ktorá sa pestuje v Európskej únii.
Geneticky modifikované zemiaky Amflora zakázal po prvotnom súhlase zo strany Európskej komisie Všeobecný súd EÚ v roku 2013.
Členské štáty by tiež mali zabezpečiť, aby nedošlo ku kontaminácii iných produktov geneticky modifikovanými plodinami, a venovať osobitnú pozornosť snahám o zabránenie cezhraničnej kontaminácii, uvádza sa v schválenom texte.