BRUSEL. Európska komisia (EK) ponúkne členským štátom, ktoré majú problémy plniť rozpočtové kritéria, ako sú napríklad Francúzsko a Taliansko, viac času na zníženie schodkov, ak jej predložia dôveryhodný plán reforiem. Uviedla to dnes agentúra DPA.
Zvlášť Francúzsko je v centre pozornosti, keďže stále nestlačilo rozpočtový deficit na povolenú úroveň 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), hoci mu komisia v uplynulých rokoch už dvakrát predlžila termín na dosiahnutie tohto cieľa.
Hrozia sankciami
EK v novembri vo svojej prognóze predpovedala, že schodok v rozpočte Francúzska dosiahne tento rok 4,5 % HDP. Paríž dostal čas do marca, aby EK predložil opatrenia na zníženie svojho schodku, inak mu hrozia sankcie.
Aj ďalšie štáty, vrátane Talianska a Belgicka, komisia upozornila, že im hrozí porušenie Paktu stability a rastu.
Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici dnes ale vyhlásil, že samotná redukcia dlhov a rozpočtových schodkov neprinesie zotavovanie ekonomiky.
Upozornil, že fiškálna zodpovednosť je síce nevyhnutná, ale nestačí na oživenie hospodárskeho rastu a tvorbu nových pracovných miest.
Domnieva sa, že "chytrejšia" aplikácia rozpočtových pravidiel umožní nesmierne potrebné investície a štrukturálne reformy, a to bez zmien v Pakte stability a rastu.
Brusel tlačí na reformy
Zdroj z komisie zase upozornil štáty, ktoré Pakt porušujú, že flexibilnejší prístup je podmienený zavádzaním reforiem a prípadné zlyhanie povedie k sankciám.
Eurozóna v roku 2013 prekonala recesiu, ale jej rast je len veľmi slabý, nezamestnanosť vysoká a inflácia sa v decembri 2014 prepadla do záporných čísiel.
Komisia v snahe oživiť hospodárstvo pripravila investičný plán. Predseda EK Jean-Claude Juncker navrhol investičný balíček v hodnote 315 miliárd eur na nasledujúce tri roky, na ktorom sa majú podieľať najmä súkromní investori. Ak sa to podarí, ekonomika by mohla zrýchliť rast a vytvoriť vyše milióna pracovných miest.