Draghi chce rozhýbať eurozónu za každú cenu, súd mu to odobril, naznačil však hranice.
FRANKFURT, BRATISLAVA. Kurz dolára voči euru sa dnes ráno prudko posilnil v reakcii na vyjadrenie rozhodnutie generálneho právnika Európskeho súdneho dvora, že nákup dlhopisov členských krajín Európskou centrálnou bankou (ECB) v roku 2012 bol potrebný a primeraný a nebol v rozpore so zákonmi EÚ.
Ide o spätné schválenie, bude mať však vplyv aj na ďalšie rozhodnutia ECB v tomto roku, myslí si agentúra Reuters. Prezident Mario Draghi sa viackrát vyjadril, že už budúci týždeň by mali vo Frankfurte schváliť ďalšie kroky na uvoľnenie hotovosti do obehu aj nákupom dlhopisov členských krajín.
Najvyšší právnik Európskeho súdneho dvora Pedro Cruz Villalon sa vyjadril, že program bol potrebný a primeraný, keďže ECB nebola v nebezpečenstve, že by sa prípadne sama mohla vystaviť insolventnosti. Súd by sa mal s jeho názorom stotožniť.
Názor súdu je podľa Reutersu ďalším míľnikom v dlhodobej diskusii medzi ECB a Nemeckom, či je dobré tlačiť nové peniaze ako nástroj rozhýbania európskej ekonomiky a zabránenia deflácii.
Villalon však čiastočne obmedzil Draghiho manévrovací priestor, ktorý sa usiluje prísľubmi opatrení zachrániť euro "za každú cenu". Kritici uvoľňovania hotovosti pripomínajú, že program nákupu dlhopisov by sa mal pripraviť tak, aby nezvyšoval riziko zraniteľnosti ECB pokiaľ ide o nesolventnosť.
Program nákupu dlhopisov by podľa nich nemal byť bez obmedzení, pretože ECB môže doplatiť na prípadnú platobnú neschopnosť jednotlivých krajín. Uvažuje sa preto o možnosti, že by dlhopisy nenakupovala ECB, ale jednotlivé národné banky členských krajín.
"ECB sa teraz nachádza v situácii, keď musí siahnuť po nekonvenčných nástrojoch - musí zmeniť objem a zloženie bilancie ECB," vyjadril sa Draghi vo včerajšom interview pre nemecký týždenník Die Zeit.
Už na najbližšom zasadaní 22. januára vo Frankfurte plánuje prezident ECB schváliť primerané kroky, ktoré by mali zabrániť masovému prepadu cien, rozprúdiť poskytovanie úverov v eurozóne a povzbudiť terajší biedny hospodársky rast v Únii.
Ako reakcia na Draghiho slová a súdne vyjadrenie rozhodnutie prišlo prudké oslabenie eura z 1,18 na 1,173 USD/EUR, ktoré však trhy neskôr zhruba o polovicu skorigovali. Kurz sa okolo obeda pohyboval na úrovni približne 1,176 USD/EUR. V súčasnosti sa vrátil na ranné úrovne okolo 1,18 USD/EUR.
Analytici predpokladajú, že po rozhodnutí vo Frankfurte možno budúci týždeň očakávať ešte väčšie oslabenie eura. Perspektívne sa jeho kurz môže dostať na úroveň parity s dolárom.
Pozrite si tri najdôležitejšie grafy týždňa: Pád ropy aj defláciu v eurozóneČítajte