Výstavba nových plynovodov EÚ by sa mala podľa Millera začať už dnes.
MOSKVA, BRATISLAVA. Generálny riaditeľ spoločnosti Gazprom Alexej Miller tvrdí, že plynovod Turecký prúd je v súčasnosti jediná cesta pre dodávku šesťdesiatich troch miliárd kubických metrov ruského plynu, ktorý sa v súčasnosti dodáva cez Ukrajinu - žiadne iné možnosti neexistujú.
„Projekt Južný prúd je zrušený. Informovali sme o tom našich európskych partnerov a teraz je na nich, aby vytvorili potrebnú infraštruktúru, ktorá bude začínať na turecko-gréckych hraniciach,“ upozorňuje Miller v stanovisku, ktoré vydal po dnešnom rokovaní s podpredsedom Európskej komisie pre energetickú úniu Marošom Šefčovičom.
Postavte, lebo zavrieme
Obchodní partneri Ruska majú podľa jeho slov niekoľko rokov na to, aby túto infraštruktúru čo najkvalitnejšie zrealizovali, a to je pomerne málo času.
Aby bolo možné dodržať termíny, výstavba nových plynovodov EÚ by sa mala podľa Millera začať už dnes. „V opačnom prípade by tieto objemy plynu mohli smerovať na iné trhy," varuje šéf Gazpromu.
Nezvyklo ultimatívne vyhlásenie svedčí o tom, že ruská štátna spoločnosť v neďalekej budúcnosti vážne počíta so zastavením tranzitu plynu cez Ukrajinu.
Riziká pri tranzite plynu cez Ukrajinu počas tejto zimy pretrvajú, keďže pre finančné obmedzenia v novembri a decembri uplynulého roka krajina nebola schopná nakúpiť požadované množstvo ruského plynu. Tým tiež výrazne znížila svoje rezervy v podzemných zásobníkoch plynu, tvrdí Gazprom.
Nový plynovod
Obmedzenie tranzitu cez Ukrajinu by postihlo aj Slovensko, keďže plynovod Bratstvo na jeho území je pokračovaním ukrajinskej rúry do Česka, Rakúska a Nemecka. Jeho majiteľ Eustream získava tranzitom ročne takmer miliardu eur a je jedným z výdatných platiteľov do štátneho rozpočtu Slovenska.
Eustream v decembri navrhol výstavbu plynovodu Eastring, ktorý by využil niektoré existujúce rúry a viedol zo Slovenska cez Ukrajinu, Rumunsko a Bulharsko na turecké hranice, kde by sa napojil práve na Turecký prúd.
Na vytvorenie nového prepojenia by podľa spoločnosti stačilo vybudovať 570 kilometrov nových rúr za zhruba 750 miliónov eur. Dal by sa ním prepravovať plyn nielen z Nemecka na Balkán, ale aj z Turecka cez Balkán do strednej Európy a ďalej do Nemecka.
Slovenský Eustream navrhuje výstavbu alternatívneho plynovoduČítajte