BRATISLAVA. Doživotné dôchodky z druhého piliera sú ešte nižšie, ako predpokladali najväčší skeptici. Dôsledky mnohých politických zásahov do systému ešte umocnili rozhodnutia životných poisťovní.
Inštitút finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií tvrdí, že ponúkané sumy sú aj o štvrtinu nižšie ako to, čo pokladá za primerané alebo férové.
„Inštitút finančnej politiky vzal do úvahy niektoré nereálne údaje a príliš vysoký predpoklad zhodnotenia prostriedkov,“ reaguje hovorkyňa Union poisťovne Judita Smatanová.
„Je otázne, či by IFP s týmto nastavením takzvaných primeraných dôchodkov splnil podmienky Národnej banky Slovenska kladené na poisťovne a získal licenciu na vyplácanie dôchodkov z druhého piliera.“
Vládni ekonómovia sa odvolávajú na štandardnú poistnú matematiku. Do výpočtu zahrnuli maximálnu výšku technickej úrokovej miery aj päťpercentnú maržu pre poisťovne.
Zákon je taký
- Každá životná poisťovňa má dolnú hranicu úspor, od ktorej umožňuje doživotnú výplatu dôchodku.
- Union požaduje, aby šlo najmenej o osem eur mesačne, Generali 12,60 eura a Allianz 14,80 eura.
- Pod touto hranicou je možný iba dočasný dôchodok zo životnej poisťovne alebo programový výber z dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
„Všetky výpočty posúdila Národná banka Slovenska počas udeľovania licencie. Národná banka nevyslovila žiadnu pochybnosť o správnosti výpočtov,“ hovorí Lucia Makayová z Generali Poisťovne.
Vzhľadom na dĺžku sporenia bolo možné očakávať, že prvé dôchodky zo starobného sporenia budú iba doplnkom k penziám zo Sociálnej poisťovne.
Situáciu ešte zhoršilo zníženie sadzby odvodov do druhého piliera, ktoré v roku 2012 presadila druhá vláda Roberta Fica (Smer).