BRATISLAVA. Spotrebiteľské ceny na Slovensku počas minulého roka po prvý raz v histórii Slovenska klesli. Oproti roku 2013 sa vlani priemerne znížili o nepatrných 0,1 percenta.
Deflácia vládla počas celého minulého roka. Ani jeden mesiac ceny nerástli, stagnovali, prípadne mierne klesali, hovoria údaje Štatistického úradu.
V decembri sa ceny medziročne znížili o 0,1 percenta, oproti novembru dokonca klesli o 0,3 percenta. Najviac k tomu prispeli ceny dopravy, ktorá zlacnela pre zavedenie bezplatných lístkov na vlak i pre pokles cien ropy.
Oproti decembru 2013 klesli ceny v doprave takmer o 5 percent. Potraviny zlacneli o pol percenta, podobne ako elektrina, plyn, voda a bývanie či telekomunikačné služby.
Zdraželo naopak vzdelávanie, nábytok a zariadenie bytov, služby, odevy a obuv, alkoholické nápoje či reštauračné a ubytovacie služby.
Lacnejšie Vianoce
Podľa Branislava Karmažina z Národnej banky Slovenska (NBS) vlani v decembri vianočné tovary ako elektronika alebo nápoje sezónne zlacneli výraznejšie ako rok predtým. Ceny potravín naopak klesali o niečo pomalšie, ako sa predpokladalo.
NBS pokladá za najvýznamnejší faktor na budúci rok pokles cien ropy. „S oneskorením by sa mal preniesť aj do výraznejšieho poklesu cien plynu pre domácnosti,“ píše Karmažin. NBS v apríli 2015 počíta so zlacnením plynu približne o 7 percent.
Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák hovorí, že inflácia by sa mala tento rok pohybovať v blízkosti nuly. „Zatiaľ nemôžeme hovoriť o škodlivej deflácii, práve naopak, charakter poklesu cien by mal spotrebu domácností skôr podporovať,“ vysvetľuje.
Viac na míňanie
Podľa analytika Tatra banky Borisa Fojtíka sa prepad cien v doprave v tomto roku ešte prehĺbi. Celkový vývoj cien by sa nemal veľmi líšiť od vlaňajška, v prvom polroku budú však ceny v pásme pod nulou.
„Nevnímame pokles cien ako ekonomicky škodlivý,“ tvrdí Fojtík. Zdrojom zlacňovania je totiž prepad cien ropy, ktorá sa dováža. Keď za ňu ľudia a firmy zaplatia menej, ostane im viac na iné tovary a služby. Tieto výdavky môžu podporiť ekonomiku eurozóny, zvýšiť zamestnanosť a vyvolať aj rast cien.