SME

SME po 22 rokoch: Odchod je súčasťou silného príbehu

Keď sa za Vladimíra Mečiara zakladal denník SME, Karol Ježík hovoril o konci hry na noviny. O redakcii, ktorá sa nanovo buduje, rozpráva šéfredaktorka BEATA BALOGOVÁ.

(Zdroj: SME)

Ako sa cítite po prvých týždňoch na čele redakcie?

„Pocit viesť noviny pre mňa nie je nový, veď Slovak Spectator som viedla desať rokov. Je však pravda, že som sa ocitla v úplne novej situácii. Môj život sa veľmi zrýchlil a zintenzívnil. Neriešim len veci, ktoré by šéfredaktor riešil v bežnej situácii. V tomto zmysle je situácia náročná. Vnútorne som nastavená tak, že sa z nej snažím čerpať a nevnímať ju ako ťažobu. Každé ráno prichádzam do práce s pocitom, že sa naučím niečo nové a keď prekráčam celým dňom, môžem povedať, že som ho zvládla. Samozrejme, čakám na ten čas, keď nájdem menej nášľapných mín. Zatiaľ je ich dosť."

V čom ste získali najväčšiu istotu počas predchádzajúcej novinárskej práce?

„Myslím, že v správnej miere a odhade pri riešení tém, ktoré s kolegami preberáme. Pocit zodpovednosti je však čoraz väčší, pretože to, čo vlastne dokážete, je zmapovať čoraz viac vecí, v ktorých sa dá pochybiť. Keď som začínala s novinárčinou, myslela som si, že ten stres v žalúdku, ktorý človek má, keď posiela noviny do tlačiarne, rokmi zmizne, ale on stále zostáva. Slovak Spectator sa posielal do tlače raz do týždňa, vo štvrtok. Vtedy som si nič neplánovala, všetok čas som si vymedzila na to, aby som si prečítala každú pripravovanú stranu. Teraz ten štvrtok býva každý deň, pribudli pravidelné služby a keď si večer otváram strany, ktoré odišli do tlačiarne, prežívam to veľmi intenzívne. Stále pociťujem veľké napätie, či je všetko v poriadku."

Pôsobíte jemne, ťažko si predstaviť, že by ste vedeli buchnúť do stola.

„Viacerí mi to hovoria, ale ľudia, ktorí so mnou pracovali, vedia, že viem byť náročná. Stále si myslím, že sila sa nevyhnutne nemusí prejavovať nejakým mohutným hlasom. Táto práca ma nepriviedla k tomu, aby som sa stala tvrdšou alebo sa musela vzdať niečoho, čo je mojou bytostnou súčasťou. Áno, som citlivá, ale dá sa z toho profitovať aj v náročných situáciách, pri zvažovaní viacerých alternatív.

Ako sa zžívate s redakciou?

„Snažím sa od začiatku s ľuďmi veľa rozprávať, spoznávať ich. Uvedomila som si, že sú kľúčoví a od nich bude závisieť, či to zvládnem, alebo nie. Je nás menej, rozhoduje charakter a ľudská dimenzia každého v tíme. Potrebujem dôverovať kolegom, s ktorými pracujem, neviem si predstaviť, že by som pôsobila ako policajt alebo neustále spochybňovala, čo mi hovoria.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G3KW4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nový grafikon ZSSK platí 15. decembra 2024.

ZSSK zavedie minimálne cestovné.


5

Danko podá návrh do parlamentu.


15
Uhoľné elektrárne by mali odísť do minulosti.

Nemecko si naplánovalo, že do roku 2038 úplne prestane využívať uhlie.


TASR
Monitor v Tokiu zobrazuje vývoj japonského indexu Nikkei 225.

Japonský index Nikkei 225 klesol o 7,8, čínsky Hang Seng o 12,9 percenta.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu