SME

20 rokov na internete: Sme.sk prešlo veľkými zmenami

Denník SME oslavuje okrem 22. výročia aj 20. výročie prítomnosti na internete.

Jednou so súčastí spravodajského webu sme.sk je dnes aj TV SME.Jednou so súčastí spravodajského webu sme.sk je dnes aj TV SME. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Návštevnosť stránky sme.sk dosahuje dva milióny čitateľov mesačne, pričom si prezrú za jeden mesiac takmer sto miliónov stránok. Návšteva titulnej stránky dosahuje 700-tisíc čitateľov. Vedúci vývojového tímu Martin Paulďuro spomína internetové začiatky SME.

Ste už takmer pätnásť rokov pri vývoji digitálnej verzie denníka SME. Ako si spomínate na svoje začiatky?

V roku 2001 sme vytvorili vlastný redakčný systém na publikovanie textov na internete. Bol to veľký posun, keďže systém umožňoval publikovanie ako tlačenej verzie, tak aj online obsahu. Každý článok obsahoval diskusiu, čo neumožňovalo v tom čase ani veľa zahraničných renomovaným médií. V roku 2001 bola naša návštevnosť tvorená hlavne zo sietí, ktoré používali vysoké školy a firmy. Pripojenie domácností na internet nebolo samozrejmosťou, ako je dnes. V tomto období sa obsah tvoril hlavne textovou formou a fotografie boli ako exkluzívny doplnok len pri niekoľkých článkoch. Video obsah na stránkach SME neexistoval. Na tvorbe online obsahu pracoval len Valér Kot a štyria ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

Ako je to dnes?

Dnes sa pripájame na stránky sme.sk aj z mobilných zariadení, tabletov a dokonca aj televíznych prijímačov. Pre lepšie sprístupnenie obsahu na týchto zariadeniach vytvárame rôzne optimalizované verzie alebo priamo aplikácie. Obsah už dávno netvorí len text, ale sú to obrázky, videá, mapy, interaktívne grafy, prezentácie a iné prvky, ktoré obohacujú náš obsah. V roku 2007 sme založili televízne oddelenie ktoré na stránkach TV.sme.sk dodnes prináša aktuálny video obsah. Sme.sk prešlo postupne dramatickými zmenami a viacerými úpravami dizajnu stránky až po dnešnú podobu. Online oddelenie sa rozrástlo a aktuálne ho tvorí vyše 50 ľudí.

Prvý riaditeľ SME online Valér Kot vraví, že pre Sme.sk bude teraz dôležitá dôsledná práca s textom.

SkryťVypnúť reklamu

Ako hodnotíte stránku sme.sk?

Od roku 1994, keď bola publikovaná prvá online verzia denníka SME, prešlo sme.sk mohutným vývojom od publikovania kópie novín na internete až po kontinuálne publikovanie spravodajstva 24 hodín denne. Od spustenia nezávislého merania návštevnosti je sme.sk lídrom návštevnosti v spravodajskom segmente a tretou najnavštevovanejšou stránkou na slovenskom internete vôbec.

Čo považujete za najdôležitejšie momenty vývoja sme.sk?

Vytvorenie vlastného programátorského tímu v roku 2002, ktorý umožnil rýchle adaptovanie sa na prebiehajúce zmeny v informačnom dopyte čitateľov, a experimentovanie s novými trendmi a službami, ktoré často zastupovali alebo úplne nahrádzali štátne inštitúcie (napr. digitalizovať literatúru - zlatyfond.sme.sk sme začali už v roku 2006). Spustením blogov v roku 2004 (blog.sme.sk) sa podarilo vytvoriť platformu, ktorá doteraz reprezentuje najväčšiu blogosféru na Slovensku, navyše spomedzi blogerov sa podarilo získať viacerých spolupracovníkov, ktorí začali pracovať pre denník SME.

SkryťVypnúť reklamu

Myslím, že to najdôležitejšie, čo sme.sk čaká z hľadiska zachovania pozície lídra, je dôsledná práca s textom, mám na mysli najmä jeho „online výbavu“ - teda okrem samotného dobre napísaného a štruktúrovaného textu aj vizualizovanie informácií či dopĺňanie textov fotogalériami, relevantným videom alebo audiom, ďalej využívanie nástrojov na sledovanie tzv. obsahových metrík, na základe ktorých bude redakcia robiť efektívne editorské rozhodnutia. Na druhej strane stojí pred sme.sk neľahké strategické rozhodnutie prispôsobiť sa potrebám čitateľov, ktorí čoraz častejšie navštevujú sme.sk z mobilov.

Tomáš Prokopčák, zástupca šéfredaktora pre online publikovanie.

Čo považujete za míľniky vo vývoji webu sme.sk?

Hovoriť o míľnikoch v prípade internetu, kde zajtra bolo už predvčerom a odhady vydržia len po prvú ostrú prevádzku, je veľmi odvážne. Web SME.sk má za sebou takýchto dôležitých okamihov mnoho – pretože SME vždy bolo a veríme, že aj bude inovátorom na slovenskom internetovom trhu, ale nie len na ňom.

SkryťVypnúť reklamu

Dva najzásadnejšie okamihy však vybrať možno. Tým prvým je, keď sa SME rozhodlo v roku 2004 venovať blogom (2004) a z dovtedy čudnej zábavky mladučkej blogosféry urobilo zásadnú súčasť nielen webu. Blogy sa stali nielen miestom, kde sa mohli ľudia zveriť so svojimi problémami, ale čoskoro aj nástrojom, ktorý dokázal zvrátiť rozhodnutia firiem či úradov.

Ten druhý, ešte zásadnejší moment sa odohral relatívne nedávno. Sme.sk, prakticky ako jediné veľké slovenské online médium, začalo intenzívne a systematicky pracovať so spoplatňovaním svojho obsahu na internete. Na prežitie nezávislej žurnalistiky je stabilný príjem priamo od čitateľov kľúčový a dlhodobo prežijú len tie média, ktoré si ho dokážu zabezpečiť. Aj v tomto je sme.sk dnes na Slovensku najďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Míľniky digitálneho života denníka SME

1994 – prvá webová verzia denníka SME na akademickej sieti v projekte SAV Logos.

1996 – registrácia samostatnej domény sme.sk, stránku spravuje firma Gratex Internacional,

- vydávanie časopisu CD tip s vloženým CD romom, na ktorom bol publikovaný mesačný archív digitálnych dát a článkov z webu.

1997 – denník SME predal prvú bannerovú inzertnú kampaň a získal tak prvú tržbu na on-line.

1999 – zo statickej stránky, kde bolo len tlačené vydanie denníka SME, sa stáva stránka, kde sa počas dňa menia informácie, zatiaľ len z agentúr, sme.sk sa stáva spravodajským portálom, ako ho poznáme dnes.

2000 – vzniká prvé samostatné on-line oddelenie, nasledované samostatným on-line inzertným tímom a vlastným interných vývojom,- k olympijským hrám v Sydney vznikla samostatná stránka,

SkryťVypnúť reklamu

- začiatok vytvárania používateľského obsahu (komentáre k článkom, Literarium - recenzie kníh čitateľmi, diskusne fórum),

- vytvorenie podstránok s obsahom, ktorý nepokrývajú noviny (mobil.sme.sk, hry.sme.sk),

- vytvorenie prvých e-commerce podstránok (shop.sme.sk, zasielanie zvonení/obrázkov pre telefóny),

- vytvorenie najsilnejšej regionálnej sekcie na sme online - korzar.sme.sk, návštevnosť 355 000 unikátnych čitateľov mesačne.

2001 – prvá on-line akvizícia – e-mailový server post.sk,

- prechod na vlastný redakčný systém, ktorý umožňoval publikovanie printových článkov, ako aj online spravodajstvo.

2002 – vlastný interný softwarový vývoj, redakčný systém odkúpený od BitMedie,

- získanie domény praca.sk, zmenená na praca.sme.sk.

2004 – pilotný projekt blogov mal denník SME ako druhé noviny v Európe – blog.sme.sk odštartoval len dva týždne po francúzskom denníku Le Monde, ktorý zvolil model blogovania len pre predplatiteľov, čo sa veľmi neujalo na rozdiel od SME, ktoré je dodnes výrazne najnavštevovanejším blogom na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

2006 – vybrali.sme.sk – odporúčanie obsahu čitateľmi,

- zlatyfond.sme.sk (2006) – voľné literárne diela v elektronickej podobe.

2007 – diplomovka.sme.sk,

– staznosti.sme.sk – služba ukončená v roku 2012,

– tv.sme.sk – online televízia.

2008 – akvizícia stránky o zdraví primar.sme.sk (postupne až 100 %),

- akvizícia portálu o pohonných látkach natankuj.sk (postupne až 100 %)

- vii.sk, s. r. o. – UGC video service vii.sk – a la youtube (postupne až 100 %).

2010 – Piano – začiatok éry spoplatňovania webového obsahu a hesla nepýtajte sa, prečo spoplatňujeme obsah na webe, správna otázka je, prečo je to také lacné. Po štyroch rokoch práce dosiahlo sme online takmer 20 000 predplatiteľov digitálnej verzie.

2010 – založenie dcérskej firmy - restauracie.sk, s. r. o. – restauracie.sme.sk - katalog restauracii v SR, klon v CR (dobresenajim.cz) v roku 2011 a 2012 v Nemecku (postupne z 51 % na 100 % PP), neskôr zlavy.sme.sk, raketa.cz.

SkryťVypnúť reklamu

2011 – akvizícia 71 % podielu v online marketingovej agentúre - Netsuccess, s. r. o. (webdesign, PPC, SEO, ad serving software, PPC reklamná sieť)

- zlavy.sme.sk – štart agregátora zľavových portálov.

2012 - akvizícia 50 % podielu v Living.sk, s. r. o. – sieť realitných portálov na mediálnych weboch sme.sk, pluska.sk, hnonline.sk, slovakspectator.com.

2012 - akvizícia 51 % podielu v nanicmama, s. r. o. – sieť social network webov pre ženy (UGC) – nanicmama.sk, tortyodmamy.sk, artmama.sk, artmama.cz.

2013 - akvizícia napizzu.sk – portál pre objednávanie pizze cez internet,

- dvaja.sme.sk – štart portálu pre seriózne zoznámenie sa (white label s maďarským partnerom),

- akvizícia predchodcu recenzie.sme.sk – agregátor online recenzií elektroniky,

SkryťVypnúť reklamu

- akvizícia domén dovolenka24.sk – online cestovnej agentúry,

2014 – štart online cestovnej agentúry - dovolenka.sme.sk a stránky cielenej na seniorov - prosenior.sk,

- štart projektu fici.sk, určeného pre mladšie publikum.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

Komerčné články

  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  4. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  5. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  6. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  7. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  7. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  8. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 15 776
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 3 804
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 3 773
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 582
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 477
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 3 353
  7. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 2 321
  8. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti 2 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Budova Generálnej prokuratúry v Bratislave.

Podobný problém rieši aj Najvyšší súd, je o krok ďalej.


21

Netreba sa báť prísnych vstupných testov.


a 1 ďalší 25
Peter Tkačenko.

Stačí sa vedieť obliecť a trafiť lyžicou do úst.


17
David Navrátil

Už len pocit, že môžem ísť robiť niečo iné, ma oslobodzuje, tvrdí David Navrátil.


1

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Vedenie firmy nevidí ekonomickú životaschopnosť tejto výroby.


SITA 2
Trump ostro skritizoval svojich vlastných podporovateľov a „hlúpych“ republikánov.

EÚ pripravuje zoznam obmedzení pre americké firmy, ktoré poskytujú služby.


TASR

Cena zlata reaguje na Trumpovu politiku mierne.


TASR
Vodná elektráreň a plavebné komory na Vodnom diele Gabčíkovo na snímke z roku 2017.

Štátny podnik vyhlásil na obstaranie tender.


TASR 1
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 21 958
  2. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 8 903
  3. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 549
  4. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 6 276
  5. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene 5 423
  6. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 5 230
  7. Martin Fronk: Maďarský Karibik 4 837
  8. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 650
  1. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  2. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  3. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  4. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  5. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  6. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  7. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  8. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
SkryťZatvoriť reklamu