BRATISLAVA.
Investori napokon vynaložili za obidva polroky viac ako 610 miliónov eur.
"Ide o najväčší objem investícií od roku 2005. Vtedy do nehnuteľností smerovalo viac ako 650 miliónov eur," komentuje vývoj poradenská spoločnosť JLL v svojej najnovšej správe.
Spomínanou transakciou v prvom polroku sa stala kúpa zostávajúcej časti z portfólia kancelárskych budov City Business Center v Bratislave. Predávala spoločnosť HB Reavis a nakupoval Tatra Asset Management.
V druhej polovici roka nastala zmena vlastníkov pri viacerých investičných nehnuteľnostiach. Avšak na trhu najviac rezonovali dve veľké transakcie, ktoré predstavovali 87 percent z celkového objemu.
Najväčším investičným obchodom roka a aj poslednej dekády bol predaj multifunkčného komplexu Eurovea od írskej spoločnosti Ballymore Group privátnemu investorovi z investičnej skupiny J&T Real Estate. Transakcia zahŕňala akvizíciu veľkej nákupnej galérie, kancelárskej časti a hotela Sheraton za sumu prevyšujúcu 364 miliónov eur.
Druhým v poradí bol predaj nákupného centra Aupark v Košiciach spoločne s kancelárskou budovou Aupark Tower a stavebným pozemkom v centre mesta. Investičná spoločnosť New Europe Property Investment (NEPI) využila svoj juhoafrický kapitál pri akvizícii za približne 165 miliónov eur. Predajcom bol slovenský developer HB Reavis, ktorý nákupné centrum dokončil a otvoril pre verejnosť na jeseň 2011.
Ďalšie transakcie zahŕňali kúpu stredoeurópskeho portfólia logistických nehnuteľností, ktorej súčasťou bol aj menší skladový park v Senci spoločnosťou Prologis a Tatra Asset Management získal budovu Tesca v Skalici od ČSOB Property Fondu.
I keď prevažná väčšina zobchodovaného objemu bola v tomto roku koncentrovaná iba v dvoch transakciách, celkový výsledok je vysoko pozitívny a zaujímavý už aj pre zahraničných investorov. Nielen lokálni investori, ale aj zahraniční hráči prejavili väčší záujem o investičné príležitosti situované aj v regionálnych mestách. Rozdiel medzi cenovými očakávaniami predávajúcich a kupujúcich sa naďalej zmenšuje a momentálne odzrkadľuje ochotu oboch strán reflektovať súčasné trhové podmienky, hovorí Miroslav Barnáš, konateľ a vedúci oddelenia investičného poradenstva JLL.
Rovnako ako na kapitálových trhoch susedných krajín z regiónu strednej a východnej Európy, aj na Slovensku sa trhové podmienky v minulom roku zlepšili, čím komerčné nehnuteľnosti hypoteticky získali na hodnote.
Miera kapitalizácie najlepších nehnuteľností v top lokalitách sa preto aktuálne pohybuje na úrovni 7 - 7,25 percenta pri kancelárskych nehnuteľnostiach, 6,75 - 7 percent pri nákupných centrách a 8,25 percenta pri priemyselných a logistických parkoch.
Rekordné objemy obchodov s komerčnými nehnuteľnosťami sa dosiahli aj na globálnom trhu i na kapitálových trhoch v CEE regióne.
Autor: ht