1.Euro je veľmi lacné
Jana Glasová, Poštová banka
Kurz eura voči jeho americkému náprotivku sa pred tlačovkou šéfa ECB Maria Draghiho pohyboval okolo úrovne 1,16 dolára za euro.
Následne sa prepadol až k úrovni 1,13 dolára za euro. Slabšie euro pomáha napĺňať hlavné ciele ECB, a to oživenie ekonomického rastu a boj proti deflácii.
Oslabovanie sa eura totiž pomáha exportérom, ktorí vyvážajú svoje výrobky do neeurového zahraničia, keďže sa tam ich produkcia stáva lacnejšou, a teda aj atraktívnejšou pre zákazníkov.
Na druhej strane slabšia domáca mena predražuje dovážané tovary, a teda si krajina takýmto spôsobom aj „dováža“ infláciu.
2.Nezamestnanosť klesá
Ľubomír Koršňák, UniCredit Bank
Rastúca ekonomika vytvárala v minulom roku predpoklady na postupné znižovanie nezamestnanosti.
V podstate počas celého roka sme po zohľadnení tradičných sezónnych výkyvov (napríklad prílev absolventov do evidencie) mohli pozorovať pokles nezamestnanosti.
Ten sa spomalil len na prelome jari a leta, čo v tomto období pripisujeme najmä neistote prameniacej z eskalácie krízy na Ukrajine.
V prevažne klesajúcom trende by mala nezamestnanosť pokračovať aj v tomto roku. V januári však už tradične môžeme očakávať sezónny nárast nezamestnanosti v dôsledku chýbajúcich sezónnych prác.
3.Kanaďania prekvapili trhy
Miroslav Kmeťko, EU Bratislava
Po prekvapení švajčiarskej centrálnej banky z minulého týždňa prekvapila trhy aj centrálna banka Kanady. Tá totiž nečakane znížila svoju základnú úrokovú mieru z jedného percenta v stredu na 0,75 %.
Trh pritom čakal, že sa úroková sadzba nezmení. Preto jeho reakcia bola okamžitá a radikálna.
Po oznámení o znížení sadzby a tiež zhoršení predikcie stavu kanadskej ekonomiky nastalo znehodnotenie kanadského dolára oproti americkému doláru. Kurz sa dostal na hodnoty, aké boli naposledy v roku 2009.
Kanadský dolár je vo všeobecnosti považovaný za komoditnú menu, a tak jeho hodnote „nepomohla“ ani klesajúca cena ropy.