BRATISLAVA. Slováci postavili v Rakúsku nízkoenergetický hotel z dreva. Výstavba trvala štyri mesiace, dokončili ju v decembri. Stojí v v lyžiarskom stredisku Kaprun.
Pre ruského investora hotel stavala firma ForDom, spoluautorom projektu je architekt Martin Kyška.
Drevo vyhralo z dvoch dôvodov. Po prvé to je materiál typický pre región a po druhé predstavuje veľkú výhodu z časového a technologického hľadiska výstavby, hovorí architekt.
Výhodou stavebného materiálu je, že pohlcuje škodlivé látky a je to obnoviteľný zdroj, ktorý šetrí energiu v každej fáze – od výroby až po šetrenie spotreby za vykurovanie a chladenie.
Hotel otvorili v januári tohto roka.
Stavba má „áčkovú“ strechu so štrnásťstupňovým sklonom – ten je typický pre tamojší región. Základom je železobetónová spodná stavba, ktorá musela byť vzhľadom na polohu pod horským svahom a jarnému topeniu snehu vodotesná.
Oporou budovy je železobetónové komunikačné jadro. Všetky ostatné časti budovy sú drevené.
Špecifikom projektu je jeho veľkosť. Stavba má štyri podlažia a zmestilo by sa do nej asi desať rodinných drevodomov, vysvetľuje Branislav Kuzma zo spoločnosti ForDom.
Firma má síce za sebou napríklad stavbu hotela Tenis vo Zvolene, no na Slovensku sú drevostavby obmedzené požiarnou výškou, môžu mať maximálne dve nadzemné podlažia.
Architekt Kyška sa k projektu dostal na základe niekoľkoročnej spolupráce s viedenským ateliérom ATG Kanner & Mikolasch, ktorý zastrešoval komunikáciu a koordináciu s investorom.
„Spolupráca na projekte bola náročná, hlavne v zmysle nárokov investora na čas,“ hovorí Kyška.