BRATISLAVA. Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 2,9 percenta. Minister financií Peter Kažimír (Smer) v utorok zverejnil najnovšiu prognózu na tento rok a za novými číslami si stojí.
„Dobrou správou pre krajinu je, že oživenie ekonomiky pokračuje zdravým tempom napriek značným problémom vo vonkajšom prostredí,“ vyhlásil minister.
Oproti odhadu zo septembra minulého roka ide o znateľné zlepšenie. Inštitút finančnej politiky vtedy predpokladal, že hrubý domáci produkt (HDP) vzrastie o 2,6 percenta.
Ťahúňom bude spotreba domácností. Ďalším pozitívnym faktorom je hospodársky rast hlavných obchodných partnerov Slovenska. V neposlednom rade sa pod optimizmus podpisuje pokles cien energií, hlavne ropy, na svetových trhoch.
Nulová inflácia,viac peňazí v peňaženkách
Vyhliadky na tento rok sú lepšie ako pred niekoľkými mesiacmi aj podľa analytikov. Pracovný trh reaguje na rast HDP, lepšie ako bolo historicky zvykom. Pracovné miesta sa tvoria, hoci ekonomika nerastie ani na úrovni troch percent.
Prognóza v skratke
Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 2,9 percenta. V roku 2016 to môže byť až 3,6 percenta.
Reálne príjmy majú potenciál vzrásť o 2,6 percenta. V nasledujúcom roku sa predpokladá rast na úrovni 2,3 percenta.
Inflácia dosiahne nulovú hodnotu. V najbližších mesiacoch však môže dôjsť k deflácii. V budúcom roku sa ceny môžu zvýšiť o 1,6 percenta.
Ďalšou pozitívnou správou pre ľudí je, že inflácia sa pravdepodobne bude pohybovať okolo nuly. Každé zvýšenie nominálnej mzdy sa tak reálne prejaví v peňaženkách.
„Pokles cien ropy by mal mať pozitívny vplyv. Tým, že domácnosti menej dajú na energie, pohonné hmoty, tak by im malo ostať viac prostriedkov na iné tovary a služby,“ tvrdí analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
Uvoľnená menová politika Európskej centrálnej banky pomôže domácnostiam aj prostredníctvom nižších úrokových nákladov na hypotéky, ktoré opäť podporia domáci dopyt.
Rizikom je aj pokles cien ropy
Rizikom prognózy je vývoj rusko-ukrajinského sporu, ktorý negatívne ovplyvňuje zahraničný obchod celej Európskej únie. Stabilitu ekonomiky v Európe by narušila aj neochota novej gréckej administratívy spolupracovať s Bruselom a s investormi. Nestabilitu však môže priniesť aj pokles cien ropy.
„Exportéri tejto komodity pri klesajúcej cene strácajú výraznú časť svojich príjmov,“ tvrdí Andrej Arady z VÚB.
Rekordný pokles cien ropy sa s istým časovým odstupom môže dotknúť aj trhu práce. Viac než štvrtina zamestnancov na Slovensku pracuje v automobilovom priemysle, ktorý je bytostne závislý od exportu.
„Pokiaľ by riziko oslabenia dopytu po našom vývoze malo trvať dlhšie, bude rizikom aj pre trh práce. Vývoj zamestnanosti a miezd potom môže ovplyvniť domáci dopyt,“ povedal Vladimír Vaňo zo Sberbank.
Ministerstvo predpokladá, že zamestnanosť bude rásť a miera nezamestnanosti bude klesať.
„Kondícia trhu práce sa bude naďalej zlepšovať,“ tvrdí šéf rezortu. „Rátame s ďalšími desiatkami tisíc pracovných miest.“