BRATISLAVA. Druhý dôchodkový pilier sa otvorí od 15. marca do 15. júna tohto roka. Rozhodol o tom parlament, keď v zrýchlenom konaní schválil novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení.
V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú.
Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia dostanú všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.
Akú ponuku už nebrať: Deväť modelových dôchodcov v II. pilieriČítajte
Ukážu čísla
Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh, podľa ktorého dostane sporiteľ pri žiadaní o dôchodok z druhého piliera informáciu o percentuálnej výške garantovaného výnosu z umiestnenia prostriedkov technických rezerv, ktorú poisťovňa použila pri výpočte jeho dôchodku.
To sa premietne aj v ponukovom liste, ktorý Sociálna poisťovňa zasiela sporiteľovi po tom, čo požiadal o starobný alebo predčasný starobný dôchodok a splnil podmienky na jeho výplatu.
Týmto krokom sa má dosiahnuť zvýšenie transparentnosti výpočtu dôchodku poisťovňou a lepšia možnosť porovnania ponúk dôchodkov, ktoré vyhotovili jednotlivé poisťovne sporiteľovi.
Cez Sociálnu poisťovňu
Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, bude musieť Sociálnej poisťovni doručiť písomné oznámenie, ktorého súčasťou je prejav vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa.
Sociálna poisťovňa o doručení tohto písomného oznámenia bude informovať sporiteľovu DSS. Tá následne prevedie sporiteľovu nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z týchto príspevkov na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici.
"V prípade, že si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená," uvádza ministerstvo práce.
Sporitelia, ktorí v minulosti využili v súvislosti s platením dobrovoľných príspevkov daňové zvýhodnenie a rozhodnú sa vystúpiť z druhého piliera, budú povinní zvýšiť si základ dane o sumu uplatnených zaplatených dobrovoľných príspevkov.
Poslanci neschválili návrh poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), aby sa prípadné nižšie dôchodky z druhého piliera dorovnávali z rezervného fondu solidarity, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa.