BRATISLAVA. Novopostavená budova v Prologis Park Bratislava splnila akreditačné kritériá BREEAM a získala akreditáciu stupňa „Very Good“.
Výrobná a distribučná budova má rozlohu 12 600 metrov štvorcových a postavili ju pre spoločnosť Tomra Sorting Solutions. Medzi priemyselnými budovami na českom a slovenskom trhu dosiahla zatiaľ najvyššieho hodnotenia v oblasti udržateľnosti podľa súčasných kritérií.
Hlavným dodávateľom budovy DC8 bola spoločnosť Goldbeck. Proces získania akreditácie BREEAM zaisťovala spoločnosť ARCADIS CZ.
BREEAM (Building Research Establishment Environmental Asessment Method) je metóda pre hodnotenie takzvaných zelených budov.
Zohľadňuje udržateľnosť výstavby - posudzujú sa úspory energií, hospodárenie s vodou, kvalita vnútorného prostredia vzhľadom na zdravie a tepelnú pohodu užívateľov, ako aj miera znečisťovania okolia, možnosti dopravy, použitie materiálov pri výstavbe, hospodárenie s odpadom, ekológia a prevádzka stavby.
Na Slovensku certifikát získali najmä administratívne budovy, ktoré to sú možno vyhľadať tu.