Energetická únia povedie k zníženiu cien za energie pre slovenských občanov aj pre firmy, hovorí pre SME podpredseda Európskej komisie MAROŠ ŠEFČOVIČ.
Rusi a Ukrajinci síce nedávno za sprostredkovania Európskej komisie uzavreli dohodu o dodávkach zemného plynu, ale na východe Ukrajiny už takmer otvorene spolu bojujú. Takže bude plyn ďalej prúdiť alebo hrozí, že budú Bulhari alebo napríklad aj Slováci v zime mrznúť ako v roku 2009?
„Myslím si, že túto zimu nám už taký scenár nehrozí. Dohodu zatiaľ dodržiavajú všetci, teda ruská aj ukrajinská vláda a hlavne firmy Gazprom a Naftogaz. Je to, samozrejme, zložitá situácia už preto, že Ukrajina odoberá menej plynu, než sme očakávali. Dôvodom bude zrejme jej veľmi zložitá finančná situácia.
Následkom toho ubúda množstvo plynu v ukrajinskom zásobníku, ktorý je kľúčový pre tranzit plynu ďalej do Európy. To množstvo nesmie klesnúť pod kritickú hranicu, inak v potrubí nebude dostatočný tlak a tranzit by bol ohrozený. Ale aj tak si myslím, že túto zimu by sme mali zvládnuť bez väčších drám.“
A čo bude nasledovať? Súčasná dohoda platí len do konca marca.
„Áno, preto sa musíme už v marci pripravovať na leto a na ďalšiu zimu, pretože letné mesiace sa využívajú na naplnenie plynových zásobníkov na Ukrajine aj v iných krajinách, aby sme mali aj ďalšiu zimu bez dramatického vývoja.
To môže byť zložité, pretože prvá reakcia Rusov na môj návrh, aby sme začali rokovať o trvalejšej dohode, bola, že v tom zatiaľ nevidia žiadnu pridanú hodnotu. Oni si totiž myslia, že po 31. marci by sa Rusko a Ukrajina mali vrátiť k pôvodnej zmluve.“
Tá je pre Ukrajinu neprijateľná.
„Presne tak, obsahuje všetky tie známe položky, pre ktoré boli dodávky plynu pre Ukrajinu mimoriadne drahé. Takže uvidíme, ako sa to vyrieši, zatiaľ sme sa dohodli, že experti posúdia, ako by bolo možné v doterajšom zložení, teda Rusko - Ukrajina - Európska komisia, rokovať o letnej dohode.“
Prečo teda predpokladať, že nejaká dohoda bude, keď vidíme, ako Rusko vyostruje situáciu na východe Ukrajiny, prečo by proti Ukrajine nemalo použiť aj ďalšie obštrukcie s dodávkami plynu?
„Je tu aj druhá strana mince: Ukrajina má už teraz veľkú možnosť, ako mimoriadnu situáciu vyriešiť dodávkami prostredníctvom obráteného toku plynu z krajín Európskej únie vrátane Slovenska. Tento takzvaný reverz už môže pokryť takmer väčšinu ukrajinskej spotreby.
Ale, samozrejme, ak dôjde po marci k návratu k starej zmluve medzi Ukrajinou a Ruskom, znamená to veľké zdraženie plynu, situácia sa môže veľmi zdramatizovať. Potom bude opäť nutné veľmi jasné zapojenie Európskej únie do rokovaní, aby sme to vyriešili ešte pred budúcou zimou.“
Rusko plyn používa aj ako politickú zbraň, ale bez viny predsa nie je ani Ukrajina. Ukrajinská elita sa obohacovala na dodávkach plynu, podľa niektorých expertov sa aj súčasný prezident Porošenko nestal miliardárom predajom čokolády, ale v dôsledku korupcie súvisiacej s nepriehľadným plynárenstvom na Ukrajine. Je toto na Ukrajine stále problém?