BRATISLAVA. Tranzit plynu cez Ukrajinu chce Európska únia zachovať.
„Treba hľadať optimálne riešenie, ktoré by zachovalo tranzit cez Ukrajinu, ale rešpektovalo aj nové ruské plány, ktoré chcú časť dodávok smerovať cez Turecko,“ odpovedá slovenský komisár a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.
Je presvedčený, že navrhovaný tranzitný ropovod Eastring z východného Slovenska cez Balkán do Turecka je jedným z krokov ku kvalitnejšiemu prepojeniu krajín juhovýchodnej Európy so stredom a západom kontinentu.
Komisia podporí
O Eastringu sa bude do júna rokovať v expertných skupinách. Tie by mali vypracovať návrh akčného plánu, ktorý by mal podľa Šefčoviča zaručiť, že každá z krajín regiónu bude mať šancu získať plyn z troch rôznych zdrojov.
Minulý týždeň slovenská delegácia predstavila Eastring v Sofii na stretnutí o energetike regiónu.
O stavbe nového plynovodu, ktorý by viedol z uzla Veľké Kapušany cez Ukrajinu či Maďarsko do Rumunska, Bulharska a Turecka, začal na jeseň hovoriť slovenský pološtátny prevádzkovateľ tranzitného plynovodu Eustream.
Výstavba by mala stáť zhruba 750 miliónov eur. Po dokončení by plynovod prepravoval 20 miliárd kubických metrov plynu ročne a umožnil by ruským dodávkam obísť Ukrajinu.
Podľa Šefčoviča je v hre aj mnoho záujmov, Európska komisia si myslí, že projekty treba dať na stôl a posúdiť ich na úrovni expertov.
„Podrobne sa diskutovalo o 14 projektoch, o ktorých sa hovorí už roky a zatiaľ sa nezrealizovali,“ vysvetľuje Šefčovič.
Spoločný plyn
Eurokomisár tiež obhajuje vznik energetickej únie, jej dôležitosť zvýšil konflikt na Ukrajine. „Dostala sa na najvyššie poschodia politiky, rastie tlak na hľadanie nových zdrojov pre Úniu, zníženie závislosti od veľkých dodávateľov energie.“
Na spoločný postup pri nákupe plynu sú rôzne názory. Západná Európa je presvedčená, že trh s plynom funguje, inde to vidia inak najmä pre zlé skúsenosti z posledných rokov a chcú spoločný postup, vysvetľuje Šefčovič.
Európska komisia sa chce pri budovaní energetickej bezpečnosti zamerať aj na využívanie terminálov na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Európe. Ich kapacita zatiaľ nie je podľa Šefčoviča naplno využitá.
Obchod s USA, ktoré majú dostatok lacného plynu, by podľa neho priniesol pozitívny vplyv siete LNG terminálov na energetickú bezpečnosť EÚ. V minulosti sa hovorilo aj o dovoze kvapalného zemného plynu z Perzského zálivu a ďalších krajín.