Brusel dal Grékom päť podmienok, tí otáľajú so žiadosťou o pomoc.
ATÉNY, BRATISLAVA. Grécko pripustilo, že požiada o predĺženie úverovej dohody s veriteľmi. Je to prelom v doterajšom odmietaní akejkoľvek dohody s euroskupinou, ktorú reprezentujú ministri financií eurozóny.
Predĺženie platnosti dohody o šesť mesiacov by sa však nemalo týkať celého záchranného programu, ktorý zahŕňa aj úsporné opatrenia. Podľa agentúry SITA to vyhlásil hovorca gréckej vlády Gabriel Sakellaridis. O dlhu chcú rokovať samostatne.
„Počkajme si na žiadosť, ktorú predloží minister financií Yanis Varoufakis,“ povedal Sakellaridis. Do Bruselu mala odísť ešte v priebehu stredy, nakoniec Gréci ohlásili, že ju pošlú až vo štvrtok. V piatok by sa potom mali konať rokovania ministrov financií.
Peniaze bez reforiem
Päť prikázaní
- Doterajšie reformy sa nesmú zvrátiť protiopatreniami.
- Alternatívne opatrenia nemôžu mať negatívny dosah na štátny rozpočet.
- Krajina musí ďalej splácať dlhy voči veriteľom.
- Vláda v Aténach musí spolupracovať s audítormi z MMF, ECB a EÚ.
- Doterajší program pomoci a reforiem treba dokončiť.
Foto: AUTOR
Dohoda by znamenala nové miliardy pre helénsku krajinu, no veritelia za ňu chcú prísľub disciplíny pri úsporách a spravovaní štátneho rozpočtu.
Doterajšie podmienky Grécko odmieta, uvedomuje si však, že bez ich splnenia zrejme o niekoľko dní skĺzne do bankrotu. „Dostali sme sa do rozhodujúceho bodu týchto rokovaní,“ konštatuje podľa agentúry Reuters premiér Alexis Tsipras.
Do júna musí krajina zaplatiť iba Medzinárodnému menovému fondu (MMF) 5,2 miliardy eur. V júli a auguste sú splatné dlhopisy za 6,7 miliardy eur, ktoré má v portfóliu Európska centrálna banka (ECB).
Tsipras zdôrazňuje, že reformný program dohodnutý predchádzajúcou vládou zomrel voľbou strany Syriza koncom januára.
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, ktorý patrí k najprísnejším kritikom Grécka, v rozhovore pre televíznu stanicu ZDF naopak povedal, že neexistuje dohoda o úveroch, iba program pomoci, ktorý zahŕňa aj reformné opatrenia.
Schäuble gréckej vláde vyčíta, že zavádza svojich obyvateľov. „Rozprávajú im, že ich problémy spôsobili iní. To teraz naozaj nemá veľa spoločné s pravdou.“
Generálny tajomník vládnej strany CSU Andreas Scheuer to Grékom odkázal ešte jasnejšie. „Zakasajte si košele, pritiahnite opasky. Čas zábavy pri gréckom víne sa skončil. Teraz sa konečne bude pracovať. “
Päť prikázaní
Ministri financií eurozóny sa podľa Reuters v pondelok dohodli na piatich kritériách, ktoré musí grécka žiadosť splniť, aby súhlasili s predĺžením programu pomoci.
Dôležitým hráčom vo vojne nervov je aj ECB, ktorá rozhoduje o pomoci pre vyžmýkané grécke banky. Podľa informácií Reuters sa rozhodla predĺžiť prísun hotovosti do nich ešte o týždeň.