Nemecku by za minulý rok malo pribudnú zo zahraničia takmer pol milióna ľudí, nahrádzajú málo novorodencov.
BERLÍN, BRATISLAVA. Nemecko stále priťahuje prisťahovalcov – počas prvého polroka 2014 ich prišlo do krajiny 667-tisíc, zväčša zo strednej a východnej Európy. Informuje o tom podľa agentúry Reuters Spolkový štatistický úrad.
Vlaňajší prvý polrok predčil rovnaké obdobie roku 2013 o 20 percent, do Nemecka zamierilo o vyše sto tisíc ľudí viac. Na druhej strane sa 427-tisíc ľudí z Nemecka odsťahovalo. Krajina tak za pol roka získala 240-tisíc obyvateľov zo zahraničia.
Uvoľnené hranice
Väčšina prisťahovalcov pochádzala podľa štatistikov z Európy – najviac po takmer sto tisíc z Rumunska a Poľska. Na treťom mieste skončilo Bulharsko s 38-tisíc prisťahovalcami. Dôvodom je vlaňajšie otvorenie pracovného trhu pre obidve balkánske krajiny po siedmich rokoch členstva v EÚ.
Stále viac ľudí prichádza do Nemecka aj z krajín na juhu Európy, ťažko skúšaných finančnou a hospodárskou krízou. Prílev ľudí z Talianska sa napríklad zvýšil o 28 percent, z Grécka naopak o sedem percent klesol.
Viac ľudí prichádza aj z Bosny alebo Srbsko, kam sa započítava aj Kosovo. Prílev prisťahovalcov zo Sýrie sa medziročne zvýšil o 242 percent na 22-tisíc ľudí.
Štvrť milióna ľudí naviac
Spolkový štatistický úrad podľa nemeckého denníka Handelsblatt odhaduje, že prírastok obyvateľov v Nemecku vďaka prisťahovalectvu bude za minulý rok najvyšší od roku 1992. Pribudnúť by malo takmer pol milióna ľudí.
Nemecko je na prisťahovalcov odkázané, inak by počet jeho obyvateľov už roky klesal. Štatistici odhadujú, že vlani sa v krajine narodilo iba necelých 700-tisíc detí, pričom zomrelých bolo takmer 900-tisíc.
Krajina by tak mala mať za minulý rok približne o štvrť milióna obyvateľov viac. Už takmer dvadsať rokov štatistiky prisťahovalcov vedú Poliaci, v poslednom čase sa k nim pridali Rumuni a Bulhari, či Chorváti. Vysoké čísla vykazujú aj Taliani, Portugalci a Španieli.
Na druhej strane sa ľudia z Nemecka sťahujú do Poľska, Rumunska, Bulharska, Maďarska či Turecka, zjavne teda ide o opätovný návrat do krajiny pôvodu po určitom čase.
Pokiaľ ide o nemeckých občanov, najviac sa ich podľa štatistického úradu v roku 2013 vysťahovalo do Švajčiarska, USA, Rakúska, či Veľkej Británie. Niekoľko tisíc ich však odišlo aj do Číny alebo Austrálie. Krajinu ich za rok opustilo takmer sto tisíc.
Euro sa posilnilo napriek rozkolu s Gréckom, ťahá ho NemeckoČítajte